חדשות

מחזור פסולת בצפון- לרגל עשרים ושתיים שנים לחוק לאיסוף ופינוי פסולת ומחזור

פורסם ב 26 נובמבר, 2015

לפני עשרים ושתיים שנים הוחל החוק לאיסוף  ופינוי פסולת ומחזור.

הקליקו לכתבה הסוקרת את הנעשה בישובי הצפון.

החלה השתלמות לקיימות ואיכות סביבה לגננות במגזר החרדי בערים: כרמיאל, מעלות, עכו ונהריה

פורסם ב 23 נובמבר, 2015

החלה השתלמות לקיימות ואיכות סביבה לגננות במגזר החרדי בערים: כרמיאל, מעלות, עכו ונהריה

החלה השתלמות לגננות מהמגזר החרדי המחנכות בגני ילדים ב: כרמיאל, מעלות, עכו ונהריה. ההשתלמות הינה תוצר של יוזמה משותפת של רכזת חינוך וקהילה באיגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי עילית בלוך, מנהלת מחלקת איכות הסביבה בעיריית כרמיאל מרים דיקמן, המפקחת על  החינוך החרדי במחוז חיפה וצפון של משרד החינוך נחמה לוי והמפקחת האזורית מוריה שלמה. מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי הילה בן דורי אמרה:" תחום הסביבה פחות מוטמע בחברה החרדית. אני רואה חשיבות רבה בשילוב תחומי איכות הסביבה בחברה החרדית ובוודאי בחינוך בגיל רך ושמחה מאד על ההיענות הרבה וההתלהבות של הגננות ושל המפקחות".

ההשתלמות לגננות המגזר החרדי הינה בת תשעה מפגשים. לאחרונה התקיים המפגש הראשון. הנושאים במפגשים הינם: מהי קיימות, חשיבות החינוך הסביבתי בגיל הרך, ניהול מושכל של פסולת, שימור וטיפוח המגוון הביולוגי, שימוש מושכל במים, המרחב הציבורי, יחס לבעלי חיים ותרבות צריכה אחראית. את ההשתלמות מעבירים מדריכי הרשת הירוקה. בסיום ההשתלמות  תגיש כל גננת עבודה יישומית, לפרויקט מעשי בגן הילדים.  יו"ר האיגוד דוד מלכה," הקיימות הינו נושא גלובלי הנוגע לכולנו, מכאן שאנו שואפים ליישם פרויקטים מקיימים בכל מערכות החינוך באזור".

גרין קומפוסט : חלוצים באבן מנחם

פורסם ב 12 נובמבר, 2015

גרין קומפוסט : חלוצים באבן מנחם

בגליל המערבי לא קיים כיום פתרון לזבלי בעלי חיים בכלל ולזבל מטילות בפרט. באזור מצטברים כ- 100,000 טון של זבל מסוג זה בשנה.  בהעדר פתרון מסודר, הזבל משולך בכל מקום ובכך נגרם זהום שטח פתוח, זהום מי תהום, ריח ומראה רע וזבובים – מלוא העין.

 יורם אסרף, וצחי חן מאבן מנחם הם חלוצים בתחום טיפול בזבל עופות והפיכתו לקומפוסט.לפני כשנה עשו השניים מעשה והקימו את גרין קומפוסט. היזמים מייצרים קומפוסט מזבל העופות ומשווקים אותו, כאשר בעתיד בכוונתם ליצור מהררי הזבל גם חשמל. לפניכם ראיון עם יורם אסרף.

כיצד נולד הרעיון להקמת גרין קומפוסט ?

-במהלך השנים התמודדנו עם זבל העופות שמייצרים הלולים שלי ושל צחי. שאלנו את עצמנו מה עושים עם זה?,  ברמה האישית בכל פעם שנדרשנו להוציא זבל מהלול לא היה שום מקום שיכול לקלוט את הזבל כמובן שהתופעה היא בקנה מידה עצום בכל האזור. ערימות של זבל החלו לצוץ בכל פינה אפשרית מסביב ליישוב והחלטנו לבחון את האפשרויות לשימוש חוזר בהרי הזבל שהלכו והתאספו .

ומה עשיתם?

השמשנו והכשרנו מבנה נטוש באבן מנחם ששימש בעבר כמפעל. בתחילה בחנו אפשרות לייצר חשמל מהגז הנפלט מהזבל והתחלנו בתהליך מול חברת החשמל  לקבלת רישיון ייצור חשמל. לאחר שלמדנו את הנושא לפרטי פרטים הבנו שזה פרויקט ענק שמצריך כשלוש שנים של תכנון עד לביצוע והקמה במקרה הטוב. החלטנו לא לשבת בחיבוק ידיים ובמקביל להרצת התכנון החלטנו להתחיל לייצר קומפוסט לחקלאות מהזבל עד לשלב שנוכל לייצר חשמל. כך התגבש הרעיון להתחיל לטפל בזבל עופות מלולי הטלה עד לקבלת קומפוסט איכותי המיועד לחקלאות.

-כיצד יישמתם זאת?

כיום אין את היידע הנדרש לטיפול בזבל מטילות והפיכתו לחומר אורגני לשימוש החקלאים ככל הידוע לנו אנחנו חלוצים בתחום, לכן התחלנו בלמידה של הנושא, שנינו עברנו תהליך של כשלושה חודשים בו למדנו ממספרות ומאמרים עד להבנה של שלבי הייצור השונים, וזאת  בליווי מקצועי של איתמר יפה, רכז תחום חקלאות באיגוד.  במקביל הגשנו בקשה לרישיון עסק לרבות מהמשרד להגנת הסביבה ,שבחנו יחד איתנו את הפרויקט, עד שלבסוף ניתן אור ירוק לתחילת תהליך.

-מה היו שלבי ההקמה הראשונים?

בשלב ראשון ערכנו פיילוט של כ -100 קוב זבל מטילות מהלולים שלנו ובנינו תהליך של שלושה שבועות של ערימה סטטית עם אוויר מאולץ, לאחר כחודש קיבלנו את המוצר הראשון- הזבל הפך לקומפוסט איכותי ביותר .

-מיהם הספקים  שלכם?

אנחנו מקבלים את כל הגזם של הרשות המקומית דבר החוסך לרשות עלויות עצומות של הטמנה וממחזרים את הגזם למרכיב בתוך הקומפוסט. כיום המרכז משמש את יישובי הגליל המערבי ויכול לקלוט כמות של כ- 20,000 טון בשנה, שהם כחמישית מההיקף הנדרש, השרות ניתן ליישובי הגליל המערבי- כשני לולים ביום.

-למי אתם משווקים את הקומפוסט ?

את הקומפוסט אנחנו משווקים לחקלאים- גם בגליל המערבי. בימים אלה התחלנו לייצר בהיקף של 500 טון לחודש ובמהלך החודשים הקרובים יעלה הייצור עד ל כ- 2000 טון לחודש.

-מהו החזון שלכם?

החזון שלנו הוא  להיות מתקן אזורי לטיפול בזבל עופות וספקי קומפוסט לחקלאות ברמה ארצית.

 

 

רגע של טבע- חודש נובמבר

פורסם ב 11 נובמבר, 2015

רגע של טבע נובמבר

"עמק השווה": פרויקט קהילתי סביבתי בשכונת הזיתים-מעלות תרשיחא

פורסם ב 5 נובמבר, 2015

 "עמק השווה" הינו פרויקט קהילתי סביבתי ייחודי,שחיבר בין התושבים על מגזריהם השונים. הפרויקט הוקם על ידי תושבי שכונת הזיתים בליווי מרכז לימודי שדה (מל"ש) גליל מערבי, איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי, עיריית מעלות, החברה להגנת הטבע  והמשרד להגנת הסביבה. אחת לשבוע מתכנסים התושבים ומלווי הפרויקט בשטח ומפתחים את מתחם הטבע העירוני בהתאם לחזון שגיבשו. שטח הפרויקט מתפרס על      כ- 10 דונם, בין הירידה לנחל כזיב, לבין שורת הבתים בסוף רחוב  הצבעוני בשכונת  הזיתים במעלות.                   הגר מעיין סלומון, רכזת קיימות קהילתית וחינוך סביבתי במל"ש גליל מערבי, פירטה כי מטרות הפרויקט הן: פיתוח  מודעות בקרב תושבי השכונה כקהילה מקיימת, שומרת סביבה, הכרה בחשיבות טבע עירוני, עידוד התושבים למעורבות אזרחית פעילה בשיפור איכות חיי הקהילה והעצמתם ופיתוח מרחב טבע עירוני  איכותי ונגיש לרווחת התושבים ועוברי האורח. במשך הזמן התקיימו מפגשים המקנים כלים תיאורטיים לתושבים, בהם: מהותו של טבע עירוני, גישות בתכנון מרחב ציבורי, חיזוק המרחב הציבורי-עירוני, טבע עירוני כמרחב ציבורי. כאמור, אחת לשבוע מתכנסים התושבים בשטח ומקיימים פעילות. עד כה נוקה השטח, נשתלו עצים מקומיים,  אותרו וסומנו  אזורים טבעיים, הוכנו שבילים מרסק גזם ואבנים, הוקמה  גינה קהילתית והותקנה גדר אשר קושטה בחומרים לשימוש חוזר. אט אט הפך האתר  לנקודת מפגש לתושבים המהווה מקום לפנאי בחיק הטבע העירוני, אשר הקימו במו ידיהם. התושבים, בליווי אנשי המקצוע ממשיכים מידי שבוע לטפל בשטח, ולקדם את העמק השווה שלהם.

מהו טבע עירוני?  התפשטות העיר אל המרחבים הטבעיים יצרה מספר מופעים של מערכות טבעיות בעיר. ככל שמתקרבים לעומק העיר מערכות אלו נקטעות ובהדרגה הופכות למערכות כלואות. הן משמרות מרכיבים שונים מהמערכת הטבעית האופיינית לאזור הגיאוגרפי, בהתאם לגודלן. בשונה משמורת טבע, באתר טבע עירוני האדם והקהילה עומדים במקום שווה למשאבי הטבע. מטרתו של האתר, מעבר לשימור משאבי טבע, היא ליצור מקום בו ציבור רחב יכול לפגוש בקרבה למקום מגוריו את משאבי הטבע המיוחדים לעירו בצורה זמינה, זולה ומידית. אחד מעקרונות הפעולה של אתרי טבע עירוניים מתבסס על מעורבות קהילתית בכל תחומי העשייה באתר: השתלבות במחקרים, בפעילות החינוכית, בפעילויות פנאי ואף אחזקת האתר עצמו.

נסגרה מחצבת שגב

פורסם ב 5 נובמבר, 2015

נסגרה מחצבת שגב

לאחר שנים של תלונות מצד תושבי האזור על מפגעי אבק וזעזועי אדמה  נסגרה פעילות מחצבת שגב. לאחרונה הסתיים זיכיון החציבה של חברת אבן וסיד באתר והמועצה האזורית משגב לא אישרה לחברה להרחיב את היקף החציבה, ולא תאפשר זאת לחברה אחרת בעתיד,  מכאן סביר להניח שפעילות המחצבה נפסקה לצמיתות.

תוכנית שיקום עבור המחצבה -הוכנה בעבר על ידי מועצה אזורית משגב, אך בשלב זה אין לה תוקף רשמי.

 הקלק לעמוד אודות מחצבת שגב באתר האיגוד 

בתמונה: תוכנית השיקום. מתכננים: אדריכלים ערן געש ודניאל כהנא.

 

 

 

אתר אקולוגי במצפה הילה – מיזם קהילתי

פורסם ב 30 אוקטובר, 2015

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי  בחר לתמוך  מקצועית ותקציבית בשמונה מיזמים  קהילתיים-סביבתיים היות והם מחברים בין תושבים לבין סביבתם ובין תושב לתושב. כמו כן, נוצרות שותפויות בין הקהילות ובכך מתפשט הידע והשאיפה לשמירה על הסביבה וטיפוחה.

בחרנו לראיין את טלי שאמי ממצפה הילה , היות והיא מייצגת תושבת פעילה אשר רתמה  את הקהילה והוציאה לפועל מיזם  שכזה.

"זוהילה" הוא מיזם קהילתי סביבתי במצפה הילה. זהו מקום להתכנסות בחיק הטבע לילדים ומבוגרים מהישוב: גינה, מבנים, טאבון ועוד. מאחורי הרעיון עומדת טלי שאמי, גננת בישוב, שהגתה ובעזרת שותפים וקהילה תומכת- מוציאה זאת לפועל. המיזם נתמך ומלווה על ידי מועצה אזורית מעלה יוסף ואיגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי.

-ספרי קצת על עצמך  ועל הגן בו את עובדת כגננת ?

גן 'זית' שוכן במצפה הילה, ישוב קהילתי שהוקם בשנת 1980 על הר זיו. בישוב כ- 150 משפחות. ייחודיותו של המצפה באווירה הקהילתית שבו, באחריות המשותפת אחד כלפי השני, בשאיפה לחינוך משמעותי לכל הגילאים ובחשיבה ועשייה למען הסביבה. גן הילדים,במועצה אזורית מעלה יוסף, הינו גן תלת גילאי (3-6 שנים). אנחנו משתפים ומשלבים הורים וקהילה בפעילויות הגן ובכך מטפחים ומעמיקים את שייכות הילד לקהילה בה הוא חי , ומרחיבים את מעגלי המעורבות הקהילתית.

-מהם האלמנטים הירוקים בגן ?

הגן הוכר והוסמך בשנת 2014 על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך כגן "ירוק מתמיד". זהו גן המקדם ומטפח את ערכי השמירה על הטבע והסביבה, מטייל הרבה וחווה את הטבע באופן יומיומי. אחת מהמטרות בתוכנית העבודה בגן, היא קידום החינוך הסביבתי: הקמנו חממה וגינה לימודית,  אנחנו אוספים ואוגרים מים, משתמשים בחומרי טבע לפעילויות יצירה, שיקמנו ברכת סלמנדרות, סימנו שביל בחורש, נטענו עצים בסביבת הגן וכד'…

-כיצד צמח הרעיון למיזם הסביבתי?

הפרויקט התחיל מחלום שלי כגננת הישוב, ליצור עם ילדי הגן והקהילה כולה מקום בטבע לפעילויות שונות לכל שכבות הגיל. הרעיון היה לבנות מבנים שונים שיתמזגו עם הסביבה הטבעית.כשנמצא המקום לפרויקט מיד הבנו שהחיבור הוא משמעותי עבור הישוב כולו, כיוון שבשטח הזה עמדו בעבר הקרוונים הראשונים של מתיישבי המצפה. הקשר למורשת הישוב הצעיר יחסית, נהיה מובהק , וחידד מאוד את הצורך בבניית המורשת וציון המקום כ"מרכז הישוב". בחג השבועות השנה (2015) חגג הישוב 35 להקמתו, והמקום הוא מעין מתנה ואמירה קהילתית-סביבתית המעידה על אופיו.

כיצד רתמת את התושבים ?

הילדים מביאים את הוריהם, זה העיקרון המוביל. וגם, פרסמנו דרך דואר אלקטרוני והזמנו את כולם להגיע בצירוף תמונות מהפעילות האחרונה. התקשרנו טלפונית לעודד אנשים להגיע. חולקו תפקידים, כך שאנשים ירגישו מחויבים (למשל אחראי על התיעוד, על הכיבוד, על פעילות יצירה וכד').

-ספרי על התהליך להקמת האתר.

התחלנו קצת לפני חג השבועות, לתכנן ולגייס שותפים לעבודה. באמצע מאי היה המפגש הראשון. ביוני, קרוב לחופש הגדול התקיים מפגש גדול מאוד, הגיעו כ- 100 תושבים מכל הגילאים ,הצגנו בפניהם את התכנית –המבנים שאנו רוצים לבנות יחד: כיפה עם ספסלים אקולוגיים וטבון בוץ משוכלל, סוכת עד עם כיסוי גפנים, אוהל טיפי, בית בוץ ועוד. העמדנו קופסה שבה ניתן היה להציע איזה שם יהיה למקום, והצעות נוספות לפעילות. בחרנו את השם  "זוהילה" –זולה + הילה והתחלנו לעבוד: הקמנו שביל מגזם עצים, בנינו ספסלים והכנו לבני בוץ מאדמת המקום. במהלך הקיץ התקיימו חמישה ימי עבודה נוספים,(בערך כל שבועיים) וההתקדמות בשטח ניכרת: מגיעות משפחות, נוצרות קבוצות עבודה מוגדרות לפינות השונות, במקביל אחד מנערי הישוב, יוצר ציור גרפיטי מרהיב על קיר המקלט בסמוך לשטח. במפגש האחרון פתחנו גם פינת יצירה עם חומרי טבע לילדים הצעירים, כך שגם הם השתלבו בחגיגה. בחג הסוכות כבר קיימנו  פעילות קהילתית ראשונה בשטח.

מהן התוכניות לעתיד ?

בקרוב נשתול עצי פרי מתוך חשיבה שעצי פרי מזמנים אליהם אנשים (ותודה למועצה על תרומת העצים!). באביב אנו רוצים לבנות בית בוץ, אוהל טיפי גדול, בריכת נוי, בתי קינון ופינות האכלה לציפורים ועוד רעיונות של התושבים שממשיכים לזרום!  במקביל אנחנו עובדים על סיפורי נוסטלגיה ומורשת של ותיקי היישוב.

הפרויקט מתקדם בהצלחה ויש כבר הרבה תכניות להמשך בעתיד הקרוב והרחוק, בזכות שיתוף פעולה, פרגון והרבה רצון טוב של האנשים לעשות למען הקהילה.

 

 

 

 

בעל בית בד מזהם בגליל המערבי נקנס ב-45,000 ש"ח

פורסם ב 16 אוקטובר, 2015

בעל בית בד מזהם בגליל המערבי נקנס ב-45,000 ש"ח

בעל בית בד מזהם בגליל המערבי נקנס ב-45,000 ש"ח, בעקבות תביעה שהגיש המשרד להגנת הסביבה.

הקלק להודעת המשרד להגנת הסביבה אודות פסק הדין

הקלק לכתבה מי ידאג לזיהום בתי הבד 

קורס מעניין ומגוון בנושא: תכנון, פיתוח ובניה ירוקה: מרעיון לביצוע

פורסם ב 7 אוקטובר, 2015

קורס מעניין ומגוון בנושא:  תכנון, פיתוח ובניה ירוקה: מרעיון לביצוע

תכנון בר קיימא ובניה ירוקה בלב הגליל

קורס בן חמישה מפגשים למתכננים, יזמים ולנציגי הישובים 

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי והמועצה האזורית משגב מזמינים אתכם להשתתף בקורס מעניין ומגוון בנושא:

תכנון, פיתוח ובניה ירוקה: מרעיון לביצוע

ההשתלמות מציעה העשרה מקצועית למתכננים, הכרות עם ההתפתחויות האחרונות בתחום הבניה הירוקה, הכרת פרויקטים חדשים והצגת כלים חדשים.

 

ההשתתפות איננה כרוכה בתשלום, אך יש להירשם מראש

מספר המקומות מוגבל 

הרשמה בקישור הבא: הרשמה לקורס מתכננים

מטרות הקורס: 

  • הכרות והשראה למקבלי החלטות ואנשי מקצוע
  • יצירת מסד לקווים מנחים לתכנון בר קיימא ולבניה ירוקה
  • לימוד והעשרה מקצועית למתכננים

תכנית הקורס:

ההשתלמות תכלול חמישה מפגשים וסיור

  • מפגש ראשון 22 באוקטובר 2015 (במבנה החדש בגן הקיימות).

"תכנון ירוק הוא תכנון נכון": תכנון פיתוח ותשתיות – עקרונות וישום, ד"ר נעם אוסטרליץ

  • מפגש שני 2 בנובמבר 2015

עקרונות בניה ירוקה וישומם במוסדות ציבור ובניה למגורים, מיכל ויטל

  • מפגש שלישי 30 בנובמבר 2015

טבע עירוני: טיפוח הטבע בתוך המרקם הבנוי, עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תכנון עתיר צל: עצים כשלד תכנוני ישובי, איתן רוזנברג.

  • מפגש רביעי 14 בדצמבר 2015

בניה ירוקה במוסדות חינוך: כלים חדשים ודוגמאות מהשטח, אדריכל רן קליק, יוזמות תכנון

  • מפגש חמישי 29 בדצמבר 2015

סיור ומפגשים מקצועיים: סיור בקרית טבעון בביתו של נעם אוסטרליץ ובבית ספר ירוק

  • מפגש שישי 12 בינואר 2016

 הטמעת הקווים המנחים בשגרת העבודה – סדנא.

ערוץ ה-YouTube של איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי

פורסם ב 24 יולי, 2015

שותפים, עמיתים ושוחרי איכות הסביבה,

ערוץ  ה-YouTube  של האיגוד עלה לאחרונה לאויר. בערוץ זה נציג סרטונים המשקפים את פעילות האיגוד.

הערוץ יתעדכן ויועשר בתכנים במרוצת החודשים הקרובים.

הקלק לערוץ