חדשות

הטוב הרע והמחצבה: מיזם חדשני למיגור צמחים פולשים במחצבות הוביל לגילוי מין נדיר של שרך

פורסם ב 1 פברואר, 2016

הטוב הרע והמחצבה: מיזם חדשני למיגור צמחים פולשים במחצבות הוביל לגילוי מין נדיר של שרך

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי החל בפעילות למיגור צמחים פולשים במחצבות אשרת בשיתוף עם הנהלת המחצבות. מימון ראשוני למיזם ניתן על ידי החברה להגנת הטבע. צמחים פולשים הם מיני צמחים שהגיעו לארץ מארצות זרות ומתפשטים במהירות תוך גרימת נזק לטבע המקומי, לתשתיות, לחקלאות, לבריאות ולתיירות. מחצבות הן שטחים מופרים בהן צמחים פולשים מצליחים להתבסס בקלות ומופצים לאזורים נוספים בארץ בתוך האגרגטים שמובלים במשאיות היוצאות. המחצבות נסקרו על ידי אקולוג מומחה שבחן את השטח וחיפש צמחים פולשים במטרה לבחון את היקף המפגע ועוצמתו. למרבה השמחה, שתי המחצבות נמצאו נקיות יחסית מצמחים פולשים באופן יוצא מגדר הרגיל. נתגלו מספר מוקדים מצומצמים של צמחים פולשים, בעיקר מהמין טבק השיח, בהם יהיה קל ופשוט יחסית לטפל בשלב ראשוני זה של פלישתם. ממצא נוסף ולא צפוי שנתגלה בסקר הוא מין נדיר של שרך המצוי בסכנת הכחדה שנמצא גדל במחצבה הצפונית. השרך, הקרוי אֶבְרָה אֲרֻכַּת-עָלִים, נמצא בעבר בגליל המערבי אך נכחד מהאזור ונחשב לצמח נדיר בארץ. האברה היא צמח רב שנתי וירוק-עד המורכב מעלים צרים וארוכים המזכירים במראם נוצות (אברות) של עוף ומכאן שמו. בית הגידול הטבעי של האברה הוא גדות נחלים ומעיינות. במחצבות, המהוות בית גידול מלאכותי,המים ניגרים על פני הסלע החשופים ונקווים בכיסי סלע, שם כנראה התנאים לחים די הצורך בשביל גדילתם של השרכים. הימצאותם של צמחים מזיקים לצד צמח מוגן ונדיר במחצבות, ממחישה אולי בדרך הטובה ביותר את החשיבות של שמירת הטבע בישראל, הכוללת ביעור מינים מזיקים לצד שמירת מיני הבר. ההבנה כי ערכי טבע חשובים מתקיימים גם בשטחים מופרים כמו מחצבות בעלת חשיבות רבה, ויתכן שמצריכה התייחסות חדשה לשטחים אלה על בסיס ערכי הטבע המצויים בהם.

בתמונה: אֶבְרָה אֲרֻכַּת-עָלִים

כתבה וצילמה: יעל הרטמאיר

 

תומכים בפרויקטים של טבע בתעשייה- קול קורא לתמיכה ביוזמות לטיפוח הטבע בחצרות מפעלים

פורסם ב 31 ינואר, 2016

תומכים בפרויקטים של טבע בתעשייה- קול קורא לתמיכה ביוזמות לטיפוח הטבע בחצרות מפעלים

פרויקט ייחודי של איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי. האיגוד פנה בקריאה למפעלים לשמירה וטיפוח הטבע במפעלים וסביבתם. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה כי האיגוד מקדם מיזמים ופרויקטים לשמירת הטבע והסביבה בגליל המערבי מתוך תפיסה לפיה השמירה והטיפוח של הסביבה נוגעים לכל אדם: בביתו, בקהילתו ובמקום עבודתו. נושא שמירת הטבע זוכה לאוזן קשבת ואהדה ברשויות האיגוד והחלו להירקם יוזמות שונות בתחומי הרשויות והישובים בעניין זה. כעת פונה האיגוד גם להעשרת הטבע בתוך מפעלים. בקול קורא-ייחודי מסוגו,שפרסם השבוע האיגוד, הוזמנו מנהלים ועובדים במפעלים הנמצאים בתחום האיגוד להציע יוזמות לשמירה וטיפוח הטבע בחצרות המפעלים ובסביבתם. אקולוגית האיגוד יעל הרטמאיר סיפרה כי בעשרות השנים האחרונות חלה הידרדרות במצבן של המערכות האקולוגיות בארץ ובעולם-דבר אשר הוביל לפגיעה בשירותים חיוניים שהן מספקות לאדם. עסקים שונים בתעשייה נהנים משירותים שמספקות המערכות האקולוגיות דוגמת חומרי גלם, מזון ומים נקיים. מתוך הבנה של התלות הקיימת בין האדם לטבע עולה הצורך לשמור על הטבע גם בתוך מפעלים וסביבתם ולפעול לצמצום ההשפעות השליליות עליו. יו"ר האיגוד דוד מלכה,"המטרות של המיזם בקרב המפעלים הן: העשרה של הטבע בחצר המפעל וסביבתו,מזעור השפעות המפעל על הטבע הסובב אותו והעלאת מודעות עובדי המפעל לחשיבות השמירה על הטבע".

בחירת היוזמות תיעשה במהלך חודש אפריל 2016 על ידי ועדה ציבורית כאשר היוזמות הנבחרות ייהנו מתקציב של עד 8,000 ₪ לכל יוזמה שתבחר.

הקלק לפרטים נוספים ולטופס קול קורא 

 

סקר תשתיות טבעיות נערך באזור התעשייה בר לב

פורסם ב 25 ינואר, 2016

סקר תשתיות טבע נערך באזור התעשייה בר לב. הסקר נערך  ביוזמת איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי ומנהל  אזור התעשייה אבי טילר, בכדי לבחון כיצד ניתן לשלב בין הטבע, שימורו ופיתוחו לבין פיתוח אזור התעשייה. הסקר, שנערך על ידי החברה להגנת הטבע, הוגש להנהלת אזור התעשייה ומציג את תמונת המצב הקיימת של מצאי המערכות הטבעיות בתחום פארק התעשייה: חי, צומח ודומם, ומייצר מסד נתונים לטובת תכנון מקיים. בסקר נבחנו החי והצומח בפארק ועלו מספר המלצות אופרטיביות: שימור שטחי הבתה המלצה להכנת תוכנית לשיקום ועיצוב נופי של  דרדרות הסלעים בכדי לצמצם התפרצות אוכלוסיית שפני הסלע, תכנון מעברים לבעלי חיים ,טיפול בריכוזי צמחייה פולשת בדגש מיוחד על אזורים בהם מתבצעות עבודות עפר ופיתוח, תכנון ניקוז מקיים, העשרת המורכבות המבנית בשטחי יער אחיהוד ועידוד פעילות בעלי חיים, הטמעת גינון מקיים בשטחים הציבוריים ותכנון "גגות חיים" המשתלבים במערך הנגר העילי של פארק התעשייה. יו"ר האיגוד דוד מלכה," מסקנות הסקר הועברו  להנהלת אזור התעשייה בכדי לפעול ליישומן  וכבר החל יישום של חלקן. אנו נוסיף ונפעל מול התושבים, הרשויות המקומיות והתעשיינים, על מנת לפתח את האזור תוך שמירה מרבית על איכות הסביבה"

".

האיגוד מייעץ ומפקח על הרחבת אזור התעשייה דורה בשלומי

פורסם ב 25 ינואר, 2016

האיגוד מייעץ ומפקח על הרחבת אזור התעשייה דורה בשלומי

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי מייעץ ומפקח על כניסת מפעלים לאזור תעשייה דורה- בשלומי. בימים אלה פועלת המועצה המקומית שלומי להרחבת אזור התעשייה דורה. על פי התוכניות, אזור התעשייה נמצא בקרבה  לשכונת מגורים מתוכננת. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה כי,"בשל כך קיים צורך בליווי מקצועי ובבחינת סוגי התעשיות שיוקמו בהרחבה, כך שלא יגרמו נזקים לסביבה ופגיעה באיכות חייהם של התושבים ". התוכניות להקמת אזור התעשייה אושרו לפני כעשור, במסגרת האישור נקבע כי בשל הקרבה לאזור מגורים יתקיימו הגבלות על סוגי התעשיות- כך שבמקום לא יוקמו מפעלי טקסטיל, נייר, מוצרים כימיים, מוצרי נפט וגז, שירותי תברואה ועיבוד אשפה, חומרי הדברה, משחטות וייצור חומרי נפץ. כמו כן הוחלט על הקמת מנהלת לאזור התעשייה בה יהיו שותפים גורמים מקצועיים מתחום איכות הסביבה. בכדי לקדם את התוכנית להקמת אזור התעשייה תוך הקפדה על ההגבלות ועל מניעת נזק לסביבה התקיימה לאחרונה פגישה בין נציגי המועצה : מהנדס העיר טל חמי ואחראי התעשיות שלום דדון לאנשי המקצוע באיגוד: רכז התעשייה אבירם גוטליב ומתכנן האיגוד איתמר יפה. בפגישה הוחלט כי תוקם מנהלת במתכונת של אזור התעשייה בר לב.  במהלך הפגישה הציגו נציגי המועצה אמצעים בהם הם נוקטים למניעת מפגעים סביבתיים כגון: הקמת קיר אקוסטי, הגבלת גובה של מפעלים,  חיוב נטיעת עצים במגרשים ועוד. בסיום סוכם גם כי האיגוד יבחן את נושא בדיקת הבקשות להיתרי בנייה של המפעלים, יבצע סיור במפעלים אשר מעתיקים פעילותם ויבחן את מכלול ההיבטים הסביבתיים ויתנה התנאים הסביבתיים להקמתם.  יו"ר האיגוד דוד מלכה," אנו פועלים בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות בכדי- לקדם ולפתח את האזור ומאידך לשמור באופן קפדני על איכות הסביבה ואיכות החיים של התושבים".

החל קורס נאמני איכות סביבה במזרעה

פורסם ב 18 ינואר, 2016

החל קורס נאמני איכות סביבה במזרעה

קורס נאמני איכות סביבה החל השבוע במזרעה. הקורס נערך ביוזמת איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי, המועצה המקומית מזרעה ובמימון המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף האגודה לבריאות הציבור. במסגרת הקורס יתקיימו עשרה מפגשים וסיורים אשר מטרתם העשרת הידיעות בנושא איכות הסביבה ויצירת פרויקטים סביבתיים קהילתיים בישוב. ראש המועצה המקומית מזרעה פואד עווד," המטרה שלנו היא לחולל שינוי בהתייחסות הקהילה והמוסדות בכפר לסביבה באמצעות ייזום ומימוש פרויקטים וזאת מתוך אמונה שהצבעים היפים הם החיוך של הטבע ושהכפר מזרעה יתהדר בקרוב בצבעים יפים, ובסביבה ירוקה ונקייה". מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי, "הקהילה בכל ישוב היא הכוח המניע המשמעותי ביצירת שינוי בתחום איכות הסביבה. כאשר הפעילות בקהילה מבוצעת בתמיכת ושיתוף הרשות המקומית- כדוגמת מזרעה, אזי השינוי הופך לבר מימוש". לקורס נרשמו כארבעים משתתפים,  דבר  המעיד על נכונות ומעורבות. רכזת חינוך סביבתי  באיגוד, עילית בלוך פירטה כי במסגרת הקורס יתקיימו הרצאות, סדנאות וסיורים בהנחיית אנשי המקצוע של האיגוד וגורמים נוספים. בין התחומים: צרכנות נבונה ומודלים לשינוי התנהגות, פסולת ומחזור, ניקוי קרקע מאסבסט פריך, קרינה אלקטרומגנטית והשפעתה, טיפוח ושימור מגוון המינים וכן סדנא לבחירת ומימוש פרויקטים סביבתיים. יו"ר האיגוד דוד מלכה," האיגוד יוזם, מלווה ותומך בפרויקטים בקהילה בכל הישובים החברים באיגוד. אנו עדים לשינוי סביבתי בישובים רבים וזאת הודות לשיתוף הפעולה בין הרשויות, הקהילה והגורמים המקצועיים ".

הקלק למצגת הפתיחה של הקורס

 

האיגוד יתמוך גם השנה בהקמת מיזמים קהילתיים סביבתיים

פורסם ב 15 ינואר, 2016

האיגוד יתמוך גם השנה בהקמת מיזמים קהילתיים סביבתיים

בעקבות ההצלחה בשנה שעברה- האיגוד יתמוך גם השנה במיזמים קהילתיים. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי: "אנו מעודדים ותומכים בפעילויות סביבתיות וקהילתיות היות ואיכות סביבה היא מה שאדם מקיים בכל מקום בו הוא נמצא ובכללו בקהילתו ובביתו".  בשנת 2015  תמך האיגוד בהקמת פרויקטים קהילתיים מקיימים בתשעה ישובים-בשיעור  של עד 8,000 ₪ למיזם. בין המיזמים: הקמת גינות קהילתיות בגיתה וכפר ורדים, פעילות קהילתית של למידה ועשייה סביב נושא השמיטה בשורשים, הקמת סוכת עד בתוך מתחם פעילות בישוב מצפה הילה, מיזם להשבת צמחי בר לסביבה בכליל , הקמת גן ציבורי ומתחם קיימות במתת והקמת פינת ישיבה ירוקה בעבדון. כאמור, בעקבות ההצלחה בשנה החולפת פרסם השבוע האיגוד קול-קורא לשנת 2016 המזמין תושבים ופעילי סביבה ברשויות החברות באיגוד, להציע יוזמות לעשייה חברתית מקומית. את ההצעות למיזמים יש להגיש לרכזת חינוך סביבתי באיגוד עילית בלוך עד החמישה עשר בפברואר. היזמים הנבחרים ייהנו מתמיכה כספית לכל יוזמה שתבחר וכן ללווי מקצועי. בין הקריטריונים לבחירת היוזמה: פעילות קהילתית-מקיימת רחבת שותפים, הצגת חזון רב שנתי ותוכנית עבודה . פרטים מלאים וטפסי הרשמה מופיעים בהמשך הדף . יו"ר האיגוד דוד מלכה,"המיזמים הקהילתיים שהוקמו בשנה שעברה הינם מרשימים ומשמחים ועודדו אותנו לתמוך גם השנה במיזמים אשר מקדמים את הקהילה ואת  איכות הסביבה ".

טפסים -קריאה לעידוד יוזמות  מקומיות 2016

סרטון- גינון בר קיימא בכרמיאל

פורסם ב 4 ינואר, 2016

בעיר כרמיאל מתקיים תהליך של שילוב גינון בר קיימא בגינון המסורתי. הגינון בר הקיימא חוסך מים, אנרגיה ומייצר מראה טבעי ואמיתי.

לפניכם סרטון בנושא:

 

 

 

פרויקט שיקום גבעת הרקפות באפק

פורסם ב 3 ינואר, 2016

פרויקט שיקום גבעת הרקפות באפק

האיגוד שותף בפרויקט של מועצה אזורית מטה אשר- לשיקום גבעת הרקפות באפק. רכזת החינוך והקהילה עילית בלוך ואקולוגית האיגוד יעל הרטמאייר מייעצות ומלוות את הפרויקט בהיבטים הקהילתיים והאקולוגיים.

הקלק לכתבה בנושא

יום עיון למורי דרך התקיים באיגוד

פורסם ב 3 ינואר, 2016

יום עיון למורי דרך התקיים באיגוד

 

השבוע התקיים באיגוד יום עיון למורי דרך – המדריכים גם בגליל המערבי. רכזת חינוך וקהילה באיגוד עילית בלוך ציינה כי הבחירה לקיים יום עיון למורי דרך נובעת מכך שהם מהווים שגרירים להפצת ידע בתחום איכות הסביבה והקיימות. במהלך היום סיפרו עובדי האיגוד למורי הדרך על מגוון מהתחומים בהם עוסק האיגוד, בהם: היבטים סביבתיים ופיקוח על התעשייה, ניטור שפכים, טיפול בשפכים הביטים סביבתיים בעבודת המחצבות ושיקומן ואקולוגיה מעשית. בהמשך נערך סיור במט"ש כרמיאל, בהדרכתם של מנהלי האתר אשר בו הוצג הלכה למעשה אופן הטיפול במי שפכים והמרתם למי קולחין להשקייה. מורי הדרך הביעו סיפוק מיום העיון וציינו כי ברצונם להמשיך בפעילות משותפת. עדי זרחי, תושבת כמון, אשר הייתה שותפה בייזום יום העיון, ציינה, " הצמא ליידע,  להתחדשות ולהרחבת תחומי עניין הם כנר לרגליי כאדם וודאי כמורת דרך. מורי הדרך פוגשים אנשים רבים, הגדלת  והעמקת מעגל היידע בתחום איכות הסביבה והקיימות מאפשר לנו להעביר את אותו היידע לטיילים ומכאן גם החשיבות בכך. אני מודה לצוות האיגוד על יום העיון המעשיר והמעמיק ". מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי, "אנו רואים חשיבות רבה בהפצת הידע שנמצא אצלנו לקהלים שונים ורחבים. קהל מורי הדרך היה קהל נפלא במיוחד, אנו מקוים להמשך הקשר  והרחבתו". יו"ר האיגוד דוד מלכה," אנו מאמינים שיום העיון הינו פתיח לסדרה של מפגשים נוספים  עם מורי הדרך, כאשר בעתיד נרחיב את היריעה לתחומים סביבתיים נוספים ".

 

הקלק למצגות מיום העיון – המשקפות את פעילות האיגוד:

היבטים סביבתיים אקטואליים בתעשייה

שיקום מחצבות

שפכים תעשייתים ותאגידי המים 

אקולוגיה בגליל המערבי