חדשות

החל קורס טבע ועיר בכרמיאל

פורסם ב 22 מאי, 2016

החל קורס טבע ועיר בכרמיאל

טבע ועיר- האם מדובר בשני מושגים שיכולים להתקיים יחדיו או בשני הפכים? בכדי לברר זאת הגיעו  השבוע עשרות מתושבי כרמיאל והסביבה- בהם גם ראש העירייה עדי אלדר ומנהלת מחלקת הגינון שוש עינב, למפגש הראשון בקורס "שמירת טבע ושטחים פתוחים בכרמיאל וסביבתה". את הקורס, המיועד לענות על סוגיה זו  יזמו עיריית כרמיאל ואיגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי, שני גופים המקיימים שיתופי פעולה מוצלחים במישורים שונים. המפגש היה הראשון מבין ארבעה מפגשים מרתקים ובו סיפר פרופ' אורי שיינס על שמירת טבע בארץ ובעולם והציג את ארגון TIME העולמי לשמירת טבע אותו הקים. בעקבות המפגש החליטה העירייה לעודד את המשתתפים ליטול חלק פעיל בשמירה על הטבע ולממן את רישומם כחברים בארגון TIME.

התושבים יצאו מהמפגש עם תשובות וציפייה לשלושת המפגשים הבאים. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי סיפרה כי המפגש הבא יתקיים ביום חמישי, ה- 9/6 באודיטוריום בכרמיאל ויכלול מפגש עם ד"ר עמית דולב, אקולוג מחוז צפון ברשות הטבע והגנים שיספר על הטבע המקומי לאזור ומפגש עם עילית בלוך, רכזת חינוך וקהילה של האיגוד שתציג יוזמות של תושבי הגליל המערבי- אותן מקדם האיגוד, למען הטבע והסביבה. יו"ר האיגוד דוד מלכה:"הפעילות הקהילתית של האיגוד מתבטאת הן בקידום מיזמים ופרויקטים והן בהסברה והעשרת הדעת- שמובילים ליזמויות חדשות. בכך אנו יוצרים תנועה רבה של תושבים -הפועלים למען הסביבה".

המעוניינים להשתתף במפגש הבא מוזמנים להירשם בטלפון- 049085702.

*מתנצלים על איכות הצילומים-את מרבית האירועים שלנו מצלמים עובדי האיגוד. אנו מעדיפים להשקיע את התקציבים שלנו בפעילות למען הסביבה.

לקראת הקיץ והחגים הקרבים: הנחיות להדלקת מדורות ומנגלים בשטחים פתוחים

פורסם ב 9 מאי, 2016

לקראת  הקיץ  והחגים הקרבים הפיק האיגוד דף הנחיות להדלקת מדורות ומנגלים בשטחים פתוחים.

נפנוף נעים וטעים ( :

הקלק לדף ההנחיות בעברית 

הקלק לדף ההנחיות בערבית 

הקלק לסרטון בנושא מטעם הרשות הארצית לכבאות והצלה

הך ביתוש – הדברת יתושים ידידותית לטבע

פורסם ב 9 מאי, 2016

הקיץ בפתח,  היתושים כבר מציקים.
החברה להגנת הטבע הפיקה מדריך ידידותי לסביבה (ככל האפשר) למדבירים ולמנטרים.

 

הקלק למדריך

נשיא אתיופיה לשעבר: הפעילות באיגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי מדהימה

פורסם ב 8 מאי, 2016

נשיא אתיופיה לשעבר: הפעילות  באיגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי מדהימה

נשיא אתיופיה לשעבר: גירמה וולדה גיורגיס לוצה, בן ה- 92 סייר השבוע באיגוד והתפעל מאד מהפעילות בתחום איכות הסביבה. הנשיא היה אורח מכללת הגליל–נהלל אשר עורכת השתלמויות בינלאומיות לבעלי תפקידים בכירים ממדינות מתפתחות.

בביקור באיגוד ביקש הנשיא לשעבר ללמוד אודות פעילות האיגוד בתחום איכות הסביבה ובכלל זה מחזור פסולת. סמנכ"לית האיגוד לורנס עמר- הציגה בפניו את הפעילות וערכה לו ולצוותו סיור בפארק הגליל בכרמיאל, אשר היה בעבר מחצבה ששוקמה. בסיום הביקור ציין הנשיא לשעבר כי הפעילות באיגוד נפלאה וכי יש מה ללמוד מכך.

עשרות משתתפים בכנס חירום שיזם האיגוד בנושא מניעת  התפשטות יתוש הטיגריס האסייני,מעביר נגיף הזיקה

פורסם ב 13 אפריל, 2016

עשרות משתתפים בכנס חירום שיזם האיגוד בנושא מניעת  התפשטות יתוש הטיגריס האסייני,מעביר נגיף הזיקה

עשרות נציגים מרשויות מקומיות בגליל המערבי השתתפו בכנס מיוחד שיזם  האיגוד וזאת על מנת לפעול מיידית למניעה של התפשטות נגיף הזיקה בישראל.

יתוש הטיגריס האסייני הנמצא בישראל, הוא נשא  פוטנציאלי של נגיף הזיקה. בכנס, שהתקיים השבוע במשרדי האיגוד, הוצגו דרכי הפעולה למניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסייני. בכנס הרצו מומחים בנושא לוחמה במזיקים, ד"ר חמזה חביבאללה-מרכז לחימה במזיקים-המשרד להגנת הסביבה מחוז צפון ואיתי לחמי- ראש תחום מזיקים ופקח צפון-רשות הטבע והגנים. מההרצאות עולה כי יתוש הטיגריס האסייני הינו מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה מאדם לאדם וכי קיים חשש להתפרצות הנגיף. במיפוי שנעשה בישראל, נמצא כי חלק מן הרשויות בגליל המערבי כבר נגועות ביתוש ומכאן הסכנה להתפרצות תחלואה מקומית וארצית.

יודגש כי יתוש הטיגריס האסייני מתפתח במים הנאגרים במכלים כגון עציצים, תחתיות של עציצים, אגרטלים שקתות לבעלי חיים, דליים, צמיגים וכל כלי קיבול אחר שנאגרו בו מים. בתי גידול כאלה מצויים קודם כל בגינת הבית ובסביבתו וכן בשטחים ציבוריים כמו אגרטלים בבתי קברות, משתלות וגנים ציבוריים ובמערומי צמיגים, משום כך קיימת חשיבות מרבית בהסברה לתושבים על מניעת התפשטות היתוש בשטח ביתם וכל אחד ואחת מאיתנו יכול לתרום לכך בשטח ביתו.  יו"ר האיגוד דוד מלכה, " הכנס נועד להעניק כלים לאנשי המקצוע ברשויות המקומיות בכדי למנוע את התפשטות יתוש הטיגריס האסייני וכפועל יוצא מכך את נגיף הזיקה.אנו מקווים שהכנס יעזור במשימה חשובה זו".

 

בתמונה: יתוש הטיגריס האסייני.

סיכום שנה- פעילות האיגוד לשנת 2015

פורסם ב 6 אפריל, 2016

לפניכם  סיכום פעילויות איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי לשנת 2015 .

הדו"ח משקף את העשייה הרבה והמשמעותית בתחום איכות הסביבה של עובדי האיגוד.

סיכום פעילות  האיגוד לשנת 2015

עריכת הדו"חות : איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי

סיור צוות מהמשרד להגנת הסביבה

פורסם ב 30 מרץ, 2016

סיור צוות מהמשרד להגנת הסביבה
צוות המשרד להגנת הסביבה, בהם  אלעד עמיחי, סמנכ"ל משאבי אנוש, יורם הורביץ סמנכ"ל לשלטון מקומי ומנהלת מחוז צפון דורית זיס,  סיירו באיגוד ובמועצות האזוריות משגב ומטה אשר. במהלך הסיור הוצגה לאורחים מגוון הפעילות  בתחום איכות הסביבה המתבצעת ברשויות המקומיות בגליל המערבי, בייעוץ ובליווי של אנשי המקצוע של האיגוד. בנוסף הוצגו בפני המבקרים נושאים אשר דורשים טיפול כדוגמת: מפגעי פסולת בניין בשטחים פתוחים, חוסר בפתרון קצה קרוב עבור פסולת אורגנית, סיוע תקציבי לתשתיות  לציוד להפרדת פסולת במקור, קידום נושאי החינוך וההסברה, טיפול במזיקים וקידום נושאים סביבתיים בישובים הערביים במטה אשר.

בעקבות תלונות תושבים: הוצבה ניידת לבדיקת איכות האוויר בישוב גרנות הגליל

פורסם ב 27 מרץ, 2016

בעקבות תלונות תושבים: הוצבה ניידת לבדיקת איכות האוויר בישוב גרנות הגליל

תחנה ניידת לבדיקת איכות האוויר הוצבה בישוב גרנות הגליל. התחנה הוצבה בעקבות תלונות תושבים על פליטות וחשד לזיהום אוויר ממפעל פרופאל. המפעל נמצא במרחק כ -300 מטר מבתים בישוב גרנות הגליל, וכ-250 מטר מההרחבה המתוכננת בישוב. מפעל  פרופאל עוסק במחזור אלומיניום. במסגרת פעולות המחזור במפעל מבוצע תהליך של גריסה, התכה, ציפוי כרסום ועיבוד של אלומיניום- וכל זאת כאמור בסמיכות לבתי תושבים.

במשך זמן רב התלוננו תושבי גרנות על זיהום אויר מהמפעל שמלווה לעיתים בריח מתכת חזק וצריבות בעיניים. בשבוע שעבר הציבו נציגי המשרד להגנת הסביבה בשיתוף נציגי איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי את  הניידת והיא החלה למדוד את איכות האוויר. הניידת מציגה את הנתונים און ליין – וניתן לראות את התוצאות באתר נתוני איכות אוויר של המשרד להגנת הסביבה – http://www.svivaaqm.net/ תחת הקישור: תחנות ניידות /ניידת 2. יו"ר האיגוד דוד מלכה  אמר כי "אנו, בשיתוף כלל גורמי איכות הסביבה והרשות המקומית, ננתח ונבחן את התוצאות, על מנת למנוע זיהום אויר ופגיעה באיכות חייהם של התושבים".

כנס חירום בנושא מניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסייני, מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה ב- 30/03/16

פורסם ב 27 מרץ, 2016

כנס חירום בנושא מניעת  התפשטות יתוש הטיגריס האסייני, מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה ב- 30/03/16

האיגוד  יקיים כנס חירום למניעת התפשטות נגיף הזיקה, אשר פגע לאחרונה באופן קשה בעוברים בברזיל. הכנס נועד לנציגי מחלקות איכות הסביבה ותברואה וכן למדבירים ברשויות החברות באיגוד. בכנס יוצגו דרכי הפעולה למניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסייני, המפיץ את הנגיף.הכנס יתקיים במשרדי האיגוד בתאריך ה- 30/03/16 בין השעות 9:00 עד 12:00  בכנס ישתתפו אנשי המקצוע של האיגוד וד"ר חמזה חביבאללה- המשרד להגנת הסביבה.

כפי שפורסם בתקשורת הארצית והעולמית, עקב המשך התפשטות נגיף הזיקה בעולם , הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בבריאות הציבור בעל השלכות בינלאומיות. יתוש הטיגריס האסייני המצוי בישראל הינו מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה מאדם לאדם. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה , "ישנו חשש גדול כי במדינת ישראל תהיה ההתפרצות הבאה של הנגיף, ואנו מנסים להקדים תרופה למכה".  במיפוי שנעשה בישראל, נמצא כי חלק מן הרשויות בגליל המערבי כבר נגועות ביתוש ומכאן הסכנה להתפרצות תחלואה מקומית וארצית. סמנכ"ל האיגוד לורנס עמר פירטה כי  יתוש הטיגריס האסייני מנצל להתפתחותו מים הנאגרים במכלים מעשה ידי אדם כגון כדים, שקתות לבעלי חיים, דליים, עציצים ותחתיות של עציצים, אגרטלים, צמיגים וכל כלי קיבול אחר שנאגרו בו מים. בתי גידול כאלה מצויים הן בשטחים ציבוריים בין היתר במערומי צמיגים, אגרטלים בבתי קברות, משתלות וגנים ציבוריים וגם, ובמידה רבה  בשטחים פרטיים. משום כך חשיבות מרבית להסברה לתושבים על מניעה התפשטות היתוש בשטח ביתם.  יו"ר האיגוד דוד מלכה, " עונת היתושים בפתח והערכות נכונה של הרשויות המקומיות ושל התושבים יכולה למנוע דגירת יתוש הטיגריס האסייני ולמגר אותו, לכן יזמנו את כנס החירום" .