חדשות

עשרות משתתפים בכנס חירום שיזם האיגוד בנושא מניעת  התפשטות יתוש הטיגריס האסייני,מעביר נגיף הזיקה

פורסם ב 13 אפריל, 2016

עשרות משתתפים בכנס חירום שיזם האיגוד בנושא מניעת  התפשטות יתוש הטיגריס האסייני,מעביר נגיף הזיקה

עשרות נציגים מרשויות מקומיות בגליל המערבי השתתפו בכנס מיוחד שיזם  האיגוד וזאת על מנת לפעול מיידית למניעה של התפשטות נגיף הזיקה בישראל.

יתוש הטיגריס האסייני הנמצא בישראל, הוא נשא  פוטנציאלי של נגיף הזיקה. בכנס, שהתקיים השבוע במשרדי האיגוד, הוצגו דרכי הפעולה למניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסייני. בכנס הרצו מומחים בנושא לוחמה במזיקים, ד"ר חמזה חביבאללה-מרכז לחימה במזיקים-המשרד להגנת הסביבה מחוז צפון ואיתי לחמי- ראש תחום מזיקים ופקח צפון-רשות הטבע והגנים. מההרצאות עולה כי יתוש הטיגריס האסייני הינו מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה מאדם לאדם וכי קיים חשש להתפרצות הנגיף. במיפוי שנעשה בישראל, נמצא כי חלק מן הרשויות בגליל המערבי כבר נגועות ביתוש ומכאן הסכנה להתפרצות תחלואה מקומית וארצית.

יודגש כי יתוש הטיגריס האסייני מתפתח במים הנאגרים במכלים כגון עציצים, תחתיות של עציצים, אגרטלים שקתות לבעלי חיים, דליים, צמיגים וכל כלי קיבול אחר שנאגרו בו מים. בתי גידול כאלה מצויים קודם כל בגינת הבית ובסביבתו וכן בשטחים ציבוריים כמו אגרטלים בבתי קברות, משתלות וגנים ציבוריים ובמערומי צמיגים, משום כך קיימת חשיבות מרבית בהסברה לתושבים על מניעת התפשטות היתוש בשטח ביתם וכל אחד ואחת מאיתנו יכול לתרום לכך בשטח ביתו.  יו"ר האיגוד דוד מלכה, " הכנס נועד להעניק כלים לאנשי המקצוע ברשויות המקומיות בכדי למנוע את התפשטות יתוש הטיגריס האסייני וכפועל יוצא מכך את נגיף הזיקה.אנו מקווים שהכנס יעזור במשימה חשובה זו".

 

בתמונה: יתוש הטיגריס האסייני.

סיכום שנה- פעילות האיגוד לשנת 2015

פורסם ב 6 אפריל, 2016

לפניכם  סיכום פעילויות איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי לשנת 2015 .

הדו"ח משקף את העשייה הרבה והמשמעותית בתחום איכות הסביבה של עובדי האיגוד.

סיכום פעילות  האיגוד לשנת 2015

עריכת הדו"חות : איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי

סיור צוות מהמשרד להגנת הסביבה

פורסם ב 30 מרץ, 2016

סיור צוות מהמשרד להגנת הסביבה
צוות המשרד להגנת הסביבה, בהם  אלעד עמיחי, סמנכ"ל משאבי אנוש, יורם הורביץ סמנכ"ל לשלטון מקומי ומנהלת מחוז צפון דורית זיס,  סיירו באיגוד ובמועצות האזוריות משגב ומטה אשר. במהלך הסיור הוצגה לאורחים מגוון הפעילות  בתחום איכות הסביבה המתבצעת ברשויות המקומיות בגליל המערבי, בייעוץ ובליווי של אנשי המקצוע של האיגוד. בנוסף הוצגו בפני המבקרים נושאים אשר דורשים טיפול כדוגמת: מפגעי פסולת בניין בשטחים פתוחים, חוסר בפתרון קצה קרוב עבור פסולת אורגנית, סיוע תקציבי לתשתיות  לציוד להפרדת פסולת במקור, קידום נושאי החינוך וההסברה, טיפול במזיקים וקידום נושאים סביבתיים בישובים הערביים במטה אשר.

השנה חוגגים פסח סביבתי- המלצות לחג מקיים

פורסם ב 30 מרץ, 2016

חג הפסח מתקרב,

בניגוד לדיאטה- עליה קשה לשמור בחג, קל יותר לשמור על חג פסח מקיים.

ליקטנו עבורכם המלצות- בקישור הבא.

 

 

בעקבות תלונות תושבים: הוצבה ניידת לבדיקת איכות האוויר בישוב גרנות הגליל

פורסם ב 27 מרץ, 2016

בעקבות תלונות תושבים: הוצבה ניידת לבדיקת איכות האוויר בישוב גרנות הגליל

תחנה ניידת לבדיקת איכות האוויר הוצבה בישוב גרנות הגליל. התחנה הוצבה בעקבות תלונות תושבים על פליטות וחשד לזיהום אוויר ממפעל פרופאל. המפעל נמצא במרחק כ -300 מטר מבתים בישוב גרנות הגליל, וכ-250 מטר מההרחבה המתוכננת בישוב. מפעל  פרופאל עוסק במחזור אלומיניום. במסגרת פעולות המחזור במפעל מבוצע תהליך של גריסה, התכה, ציפוי כרסום ועיבוד של אלומיניום- וכל זאת כאמור בסמיכות לבתי תושבים.

במשך זמן רב התלוננו תושבי גרנות על זיהום אויר מהמפעל שמלווה לעיתים בריח מתכת חזק וצריבות בעיניים. בשבוע שעבר הציבו נציגי המשרד להגנת הסביבה בשיתוף נציגי איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי את  הניידת והיא החלה למדוד את איכות האוויר. הניידת מציגה את הנתונים און ליין – וניתן לראות את התוצאות באתר נתוני איכות אוויר של המשרד להגנת הסביבה – http://www.svivaaqm.net/ תחת הקישור: תחנות ניידות /ניידת 2. יו"ר האיגוד דוד מלכה  אמר כי "אנו, בשיתוף כלל גורמי איכות הסביבה והרשות המקומית, ננתח ונבחן את התוצאות, על מנת למנוע זיהום אויר ופגיעה באיכות חייהם של התושבים".

כנס חירום בנושא מניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסייני, מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה ב- 30/03/16

פורסם ב 27 מרץ, 2016

כנס חירום בנושא מניעת  התפשטות יתוש הטיגריס האסייני, מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה ב- 30/03/16

האיגוד  יקיים כנס חירום למניעת התפשטות נגיף הזיקה, אשר פגע לאחרונה באופן קשה בעוברים בברזיל. הכנס נועד לנציגי מחלקות איכות הסביבה ותברואה וכן למדבירים ברשויות החברות באיגוד. בכנס יוצגו דרכי הפעולה למניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסייני, המפיץ את הנגיף.הכנס יתקיים במשרדי האיגוד בתאריך ה- 30/03/16 בין השעות 9:00 עד 12:00  בכנס ישתתפו אנשי המקצוע של האיגוד וד"ר חמזה חביבאללה- המשרד להגנת הסביבה.

כפי שפורסם בתקשורת הארצית והעולמית, עקב המשך התפשטות נגיף הזיקה בעולם , הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בבריאות הציבור בעל השלכות בינלאומיות. יתוש הטיגריס האסייני המצוי בישראל הינו מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה מאדם לאדם. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה , "ישנו חשש גדול כי במדינת ישראל תהיה ההתפרצות הבאה של הנגיף, ואנו מנסים להקדים תרופה למכה".  במיפוי שנעשה בישראל, נמצא כי חלק מן הרשויות בגליל המערבי כבר נגועות ביתוש ומכאן הסכנה להתפרצות תחלואה מקומית וארצית. סמנכ"ל האיגוד לורנס עמר פירטה כי  יתוש הטיגריס האסייני מנצל להתפתחותו מים הנאגרים במכלים מעשה ידי אדם כגון כדים, שקתות לבעלי חיים, דליים, עציצים ותחתיות של עציצים, אגרטלים, צמיגים וכל כלי קיבול אחר שנאגרו בו מים. בתי גידול כאלה מצויים הן בשטחים ציבוריים בין היתר במערומי צמיגים, אגרטלים בבתי קברות, משתלות וגנים ציבוריים וגם, ובמידה רבה  בשטחים פרטיים. משום כך חשיבות מרבית להסברה לתושבים על מניעה התפשטות היתוש בשטח ביתם.  יו"ר האיגוד דוד מלכה, " עונת היתושים בפתח והערכות נכונה של הרשויות המקומיות ושל התושבים יכולה למנוע דגירת יתוש הטיגריס האסייני ולמגר אותו, לכן יזמנו את כנס החירום" .

האיגוד יתמוך בהקמת שישה עשר מיזמים בעלות של כ-70 אלף ₪.

פורסם ב 19 מרץ, 2016

האיגוד יתמוך בהקמת שישה עשר מיזמים בעלות של כ-70 אלף ₪.

האיגוד יתמוך בהקמת שישה עשר מיזמים קהילתיים מקיימים בעלות של כשבעים אלף ₪. זו השנה השנייה בה האיגוד תומך במיזמים קהילתיים ברשויות האיגוד. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה כי," התמיכה הנרחבת הינה מימוש של מטרת האיגוד להרחבת הידע הסביבתי , וזאת בכדי להגביר את המודעות והידע בכל הנוגע לשמירה על איכות הסביבה בגליל המערבי". במסגרת קול קורא שפרסם האיגוד פנו לתמיכה שלושים ותשע יזמויות מישובים רבים. היוזמות עניינן נושאים סביבתיים וקהילתיים כאחד: גינות קהילתיות, טיפוח ושימור מגוון ביולוגי, בנייה אקולוגית כבסיס לקשר בין שכנים, מחזור חומרים ועוד. השבוע התכנסה ועדת בחירה בה נציגים מהרשויות המקומית החברות באיגוד, כאשר דגש מיוחד ניתן בשיקולי הבחירה על רב-דוריות ועל הרחבת המעגלים השותפים בעשייה.הישובים שהמיזמים שלהם נבחרו: אבירים, עבדון, אבן מנחם, מנות, הילה, נתיב השיירה, אילון, כברי, אשחר, מעלה צביה, עמותה מכפר יאסיף, עמותה מג'וליס, מעלות וכרמיאל.  המענק מלווה בימי העשרה וסדנאות של מומחים מטעם האיגוד ומחוצה לו ומפגשים משותפים של היזמים הקהילתיים משנה זו ומשנה קודמת, להעשרת היידע ולהרחבת הלמידה ההדדית. יו"ר האיגוד דוד מלכה," המיזמים הקהילתיים המקיימים הופכים את הגליל המערבי למקום טוב יותר- הן מבחינת הקהילה המתגבשת והמשתפת והן מבחינת איכות הסביבה, ואנו מאד שבעי רצון מכך ".

שפע הטבע-סיור ליקוט צמחי בר ומרפא בכרמיאל

פורסם ב 15 מרץ, 2016

שפע של אנשים מכרמיאל ומהסביבה הקרובה והרחוקה, התקבצו בשבת אביבית נפלאה לחוות ולטעום מהשפע והטוב שנמצא מסביבנו ולרוב אינו ידוע. להרבה אנשים השפע שמסביב נחשב לעשב שוטה שאיננו זוכה למבט שני, והנה ביום הזה נפתח צוהר חדש להתענינות וללמידה חויתית ומעוררת השראה. אנשים למדו על צמחי הבר אשר גדלים "מתחת לאף" בשכונות, בצידי הדרכים ובמרחבים של העיר ובשדותיה.

בכניסה לחוות הלימוד הוצב שולחן עם 16 צמחי בר ומרפא אשר מאד שכיחים ונמצאים בהישג יד לליקוט בכל רחבי העיר. למדנו על הצמחים, מהי השפעתם על הגוף, למדנו על ריבוי המינרלים והויטמינים שהם מכילים, אלו צמחים מחזקים את הגוף, אלו צמחים נוגדי דלקת, מה עוזר לכבד, מה מקל על העיכול וכד'. למדנו איך כדאי להשתמש בהם במטבח וכיצד. לרשות כולם היתה חוברת עם תפריטים מומלצים וקלים לשימוש, שאפשר היה לקחת הביתה.

אחרי הסקירה הלימודית יצאנו לשטח ללקט לטעום מהשפע. בשדה היו צמחים למכביר, טעמנו קטפנו וליקטנו מטוב האדמה. אנשים היו מופתעים לגלות את כל השפע שנמצא בהישג היד. שפע אורגני בריא ומחזק. נפתח חלון ללמידה ולהקניית דפוס חדש להסתכלות על  מה שמסביב. האוירה היתה נהדרת, המפגש עם האנשים והילדים היה מקסים,וההתעניינות והרצון לדעת וללמוד היו גדולים.

תודה ענקית לשוש עינב שיזמה וגרמה ליום הזה לקרות בעזרתה הנהדרת של עופרה פרקש מנהל תרבות. תודה רבה לכל הצוותים והאנשים שסייעו וגרמו לאירוע להיות מה שהוא.

וכמובן לעיריית כרמיאל שתמכה ואפשרה לשפע הזה לגעת בכולם.

כתבה: זהבה אמיתי