חדשות

ג'וליס –"הכפר ירוק": הסתיים קורס להעצמה נשית ולקיימות בו נוצרו פרויקטים קהילתיים- מקיימים מרשימים 

פורסם ב 24 אוגוסט, 2015

המועצה המקומית ג'וליס מקיימת בשנים האחרונות פעילות ברוכה בתחום הקיימות ואיכות הסביבה, אשר זכתה להוקרה עם זכיית המועצה באות הגלובוס הירוק. השבוע הסתיים קורס העצמה לנשים בתחום הקיימות שהתקיים בשיתוף איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי וקק"ל ובתמיכת המשרד להגנת הסביבה. הקורס הופעל על ידי המתנ"ס בישוב ולקחו בו חלק חמש עשרה נשים בגילאים שונים. רכזת חינוך סביבתי באיגוד עילית בלוך, המלווה את הקורס,  ציינה כי בקורס התקיימו הרצאות בנושאי קיימות, סדנאות להעצמה נשית, וסיורים לימודיים בקרבת הכפר ומחוצה לו. הסיורים התקיימו על ידי קק"ל ובמהלכם נחשפו המשתתפות לנושאים הנוגעים לשמירה, טיפוח ופיתוח אתרי טבע. רכזת הקורס, ממלאת מקום מנהל המתנ"ס -דינה נבואני סיפרה כי המטרה הייתה להציג בפני הנשים תמונת מצב על נושא איכות הסביבה בכלל ובכפר בפרט, ולהעניק להן כלים ישימים לקידום ויצירת פרויקטים סביבתיים משלב תכנון ובדיקת היתכנות כלכלית, דרך גיוס שותפים ועד יישום בפועל. המטרה הושגה והנשים יצרו  פרויקטים קהילתיים מקיימים- בשיתוף הקהילה, ובתמיכת המועצה, המתנ"ס וכל השותפים.  אחד הפרויקטים  הינו: שיקום וצביעת גינה ציבורית ומתקני משחקים –בשיתוף בני נוער וילדים, בשכונת החיילים המשוחררים באמצעות חומרים ממוחזרים. פרויקט נוסף: שיקום חזות הכניסה למתנ"ס שכללה: ניקיון, צביעה, ריצוף באבן טוף ושתילת פרחי נוי. בפרויקט זה השתתפו קבוצת נשים וגברים שנרתמו יחד איתן, בהתנדבות, לעבודה. עוד פרויקט קהילתי מעניין שיצרו משתתפות הקורס: הקמת  חנות יד שנייה במועדון לקשישים, כאשר תושבים מן הכפר החלו תורמים  חפצים ובגדים יד שנייה, והקשישים ממיינים, מסדרים וכבר החלו למכור כל מוצר בשקל אחד. הנשים  יצרו גם פרויקט לציור יצירות אמנות על מחזוריות הקרטון  בכדי למשוך את תשומת לב התושבים לצורך למחזר- גם קרטון, ובמקביל-לשמור על אסתטיקה. מעבר לכך פנו הנשים למועצה בבקשה לקדם את הפרויקט  לקריאת שמות רחובות בישוב- כשכיום לרחובות בו אין שמות. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי, סיפרה כי הפרויקטים התקבלו על ידי המועצה המקומית-בראשות ראש המועצה סלמאן עמר,  המתנ"ס ואנשי הקהילה בברכה ובתמיכה כספית ומוראלית וכי בקהילת ג'וליס מפרגנים ומעודדים  להמשיך," רבות מן המשתתפות, מבקשות להמשיך ואנחנו תקווה כי בשנה הבאה יפתח מחזור נוסף להרחבת המעגלים הפעילים", הוסיפה בן דורי.  יו"ר האיגוד דוד מלכה," בג'וליס מתקיימת מהפכה ירוקה. הקורס הינו ביטוי נוסף לכך. אנו באיגוד, יוזמים, מייעצים ומלווים את הפעילות הברוכה המתקיימת בישוב".

מעצבים את דמותם הפיזית של יישובי משגב: מפגשים למתכננים ולבעלי תפקידים ביישובים ובמועצה

פורסם ב 7 אוגוסט, 2015

המועצה האזורית משגב, בשיתוף עם איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי,  יוזמת חמישה מפגשים למתכננים ולבעלי תפקידים ביישובים ובמועצה בנושא: עיצוב דמותם הפיזית של יישובי משגב.

הקלק למידע נוסף

בעקבות הפסולת-סיור המחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מטה אשר

פורסם ב 5 אוגוסט, 2015

בעקבות הפסולת-סיור המחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מטה אשר

מועצה אזורית מטה אשר היא  אחת מבין 31 הרשויות "המקדימות" לפרויקט שמקדם המשרד להגנת הסביבה בתחום הפסולת  מזה כמה שנים- הפרדת פסולת לשני זרמים יבש-רטוב. במועצה מיושמים כל ההיבטים הנוגעים להפרדת הפסולת ליבש-רטוב:

-קיימים פחים חומים לאיסוף הזרם הרטוב (שאריות מזון/חומר אורגני) ופחים ירוקים לאיסוף הזרם היבש  (לכל מה שלא ניתן למחזר במרכזי מחזור) בסמוך לכל בית.

-קיימות תשתיות ומסתורי אשפה שבנייתם והקמתם חושבו לפרטי פרטים ,עד לרמה של עיצוב שלטים, וסוגי ברגים.

-מרכזי מחזור מפוזרים בכל ישוב ומכילים מתקני הפרדה לכל סוגי הפסולת היבשה האפשריים.

-הסברה נעשתה במוסדות חינוך פורמאליים ולא פורמאליים בכל שכבות הגיל, ועד לרמת התושב מדלת לדלת.

-המחלקה לאיכות הסביבה של המועצה התגייסה לעניין, בתמיכה נמרצת של ראש המועצה יורם ישראלי.

לסיכום: הכל חושב ותואם על מנת לתת מענה אופטימאלי לתושב להצלחת הפרויקט.

המחלקה לאיכות הסביבה בראשות אבנר גבאי והעובדים: יניב גלבוע, דמיטרי מוצ'ניק ורותי גלעדי מכלוף  וסמנכ"לית האיגוד לורנס עמר ביקרו בשטח- בתחנת מיון הפסולת בעפולה המרכזת את תכולת המשאיות ואיכות הפרדת הפסולת.

בתיאום  עם מנהל תחנת המיון בעפולה ומובילי הפסולת , המתינו בכניסה למתקני טיפול 2 משאיות של מטה אשר: האחת של הזרם הרטוב, השנייה של הזרם היבש. לנגד עיניהם של הנוכחים פורקה קודם משאית הזרם הרטוב על משטח הפריקה. התגובות היה נלהבות : הזרם הרטוב בהחלט רטוב, ומכיל כ-80-90% חומר אורגני/שאריות מזון. הצוות של מטה אף זיהה את מקורה של כל פסולת.

כאשר פורק הזרם היבש על משטח הפריקה הבחין  מייד הצוות ש"איכות" הפרדת הפסולת של הזרם היבש פחות טובה: תכולת המשאית הכילה כ-60% חומר יבש בלבד, השאר בעיקר שאריות מזון שהיה צריך להגיע לפח החום (הזרם הרטוב)  אך גם  פסולת יבשה ברת מחזור כמו קרטון, נייר, פלסטיק ועוד שהיו צריכים להגיע למרכזי המחזור.

סיור מוחות מיידי של הצוות לגבי תוצאות הבדיקה והמסקנות הצוות הגיעו מהר מאוד

א. מי שמצבע הפרדת פסולת למחזור עושה זאת כשורה. הזרם הרטוב הוא ההוכחה לכך .

ב. המצאות כמות יחסית גדולה של פסולת אורגנית בזרם היבש מצביע על כך שישנם תושבים שלא מפרדים פסולת ויש לעבוד עוד יותר על הסברה בקרב תושבים, על האחראים במטבחי הקיבוצים, על בעלי עסקים קטנים.

ג. המצאות פסולת יבשה ברת מחזור בזרם היבש נובעת מחוסר מרכזי מחזור (פתרון קצה זמין לתושב)  וגם חוסר הענות התושבים למחזר.

 

שינוי בפינוי סוללות בגליל המערבי עם החלת החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני

פורסם ב 2 אוגוסט, 2015

לאחורנה בוצע פינוי סוללות מנקודות איסוף ברשויות הגליל המערבי. במסגרת זו פונו  25 חביות של סוללות משומשות מהרשויות:  כרמיאל, מטה אשר ומעלות תרשיחא.

הפינוי בוצע ע"י חברת מחזור עולם. פינוי זה הוא האחרון שהתבצע בגליל המערבי במסגרת מבצע פינוי סוללות של המשרד להגנת הסביבה.

עם כניסתו לתוקף של החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני במארס 2014 ,מחויבות הרשויות המקומיות להתקשר בהסכם עם תאגיד לפינוי פסולת אלקטרונית וסוללות ולהקים מוקדי מחזור עירוניים והסדרי איסוף ופינוי בתאום עם התאגיד.

סמנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי  לורנס עמר מלווה ומקדמת את יישום החוק בפועל ברשויות המקומיות בגליל המערבי, ולאחרונה אף יזמה מפגש של אנשי איכות סביבה מאחת עשרה רשויות המקומיות החברות באיגוד, עם נציגי תאגידי מחזור פסולת אלקטרוניקה חשמלית  וסוללות.

ערוץ ה-YouTube של איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי

פורסם ב 24 יולי, 2015

שותפים, עמיתים ושוחרי איכות הסביבה,

ערוץ  ה-YouTube  של האיגוד עלה לאחרונה לאויר. בערוץ זה נציג סרטונים המשקפים את פעילות האיגוד.

הערוץ יתעדכן ויועשר בתכנים במרוצת החודשים הקרובים.

הקלק לערוץ

 

 

 

 

 

סיור יזמים בגליל המערבי

פורסם ב 3 יולי, 2015

במסגרת פרויקט קידום יוזמות קהילתיות סביבתיות ברשויות האיגוד, נערך סיור  של היזמים המשתתפים בפרויקט.

הסיור כלל ביקור למידה והכרות עם יוזמות קהילתיות בחאן יותם אשר בניר-עציון (מועצה אזורית  חוף כרמל) ובגינה קהילתית בשכונת רמז בחיפה.

בחאן יותם קיבלו את פנינו בלבביות – ניר מלמד מעין הוד, יוזם ומנהל האתר, אתי בר אור, מנהלת בתי ספר יסודיים במ.א. חוף  כרמל ומרכזת פרויקט "בשביל עין כרמל" ויעל ברקי מהרשת הירוקה. זוהי פינת חמד, הממוקמת על המסלול המסומן של "שביל ישראל" וכעת גם חלק מ"בשביל  חוף כרמל" ופועלת עם ולמען הקהילה בהדרכת קבוצת ילדים בעלי צרכים מיוחדים, חלוקת מצרכים למשפחות נזקקות, הפעלת חנות יד שנייה, אכסניה לעוברי אורח, ועוד… והכל הכל בהתנדבות! הביקור היה מעניין, מרגש ומפליא!

בשכונת רמז בחיפה, נפגשנו עם אדריכלית עריית חיפה, אורלי ששון, רכזת קהילה, יפה חן, אלכסנדר, אחראי שמירת טבע בחיפה והסביבה מהחברה להגנת הטבע  ועם פנינה, תושבת השכונה ויוזמת הקמת הגינה הקהילתית. הם שיתפו אותנו במחשבותיהם, תכניותיהם והלבטים שעולים עם הפעילות שלהם.

הגינה, אשר הוקמה בצמוד למרכז זיו בנווה שאנן, מפגישה מספר משפחות וסטודנטים מהשכונה, ומהווה פינה ירוקה ומיוחדת, בנוף העירוני והסואן. הם נפגשים מספר פעמים בחודש לפעילות משותפת. במהלך הביקור התוודענו לאזורים שונים בשכונה ולמורכבות שחווים התושבים ואנשי העירייה, הרצון והצורך לשלב אוכלוסיות חדשות וותיקות, חילוניות ודתיות, וכן, לשלב בין הצורך לבנות דיור נוסף לאוכלוסייה הגדלה לצד הרצון לשמר את ערכי הטבע.

התגובות לסיור היו חיוביות והשאיר "טעם של עוד"…   תודתנו לכל השותפים בקיום סיור זה.

צילומים: עילית בלוך, אבירם גוטליב.

הקלק לקישור לכתבה באתר החברה להגנת הטבע אודות הסיור

 

 

פרויקט מיפוי אסבסט במבני ציבור ברשויות האיגוד

פורסם ב 18 יוני, 2015

פרויקט מיפוי אסבסט במבני ציבור ברשויות האיגוד

איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי שם לו למטרה לצמצם את פוטנציאל החשיפה של התושבים לאסבסט, אשר הוא כידוע חומר מסרטן. בהתאם לחוק למניעת מפגעי אבק מזיק- 2011, חלה חובה על רשות מקומית לבצע סקר אסבסט במקומות ציבוריים שבבעלותה, בין השאר:  בתי ספר, גנים, ספרייה, אולמות ספורט, בתי כנסת ועוד.

לצורך כך הוחלט על פרויקט בו האיגוד ממפה וסוקר עבור הרשויות את מבני הציבור בתחומן. במהלך הפרויקט נבחן כל מבנה על מנת  לבדוק האם חלק מהמבנה עשוי אסבסט כדוגמת: לוחות גג, מדרגות, מעקות, אדניות, תקרות מוקצפות, מחיצות, ארובות ועוד.

מראשית שנת 2015 נעשו סקרים  על ידי גיא סילפן ואיתמר יפה, עובדי האיגוד המוסמכים לעבודה באסבסט בישובים: מעיליא,  ג'וליס, אבו סנאן, שלומי, מזרעה, ג'ת-ינוח ותפן. במרבית הרשויות לא נמצא אסבסט במבני הציבור. במקומות הספורים בהם נמצא, ניתנו הנחיות מקצועיות בהתאם. הסקר יימשך גם בשנת 2016 ויכלול את כל רשויות האיגוד.

במקביל יזם האיגוד בתחילת השנה פניה, לכל קבלני האסבסט-צמנט המורשים ע"י המשרד להגנת הסביבה, לקבלת הצעות מחיר לפירוק ופינוי אסבסט עבור תושבי רשויות האיגוד. הצעות המחיר,שהתקבלו בתחילת חודש פברואר, הועברו לאנשי הסביבה ברשויות המקומיות והן מפורסמות ומופצות על ידם.  חלק מהמחירים שהוצעו על ידי הקבלנים אטרקטיביים, ואנו תקווה כי זו הזדמנות טובה עבור התושבים להיפטר ממוצרי אסבסט שברשותם.

סיכום שנה- פעילות האיגוד לשנת 2014

פורסם ב 3 מאי, 2015

שותפים ותושבים נכבדים,

אנו מתכבדים להציג בפניכם את סיכום פעילות האיגוד לשנת 2014, במכלול התחומים הסביבתיים עליהם אמון האיגוד.

פעילות האיגוד נועדה בראש ובראשונה לשמר ולקדם את תחום איכות הסביבה בגליל המערבי בכדי לאפשר איכות חיים מיטבית לתושבי האזור.

 

שלכם,

צוות האיגוד

 

לקריאת הדו"ח המלא הקלק.

 

פרויקט פינוי פסולת – מתחם קריית הפלדה בעכו

פורסם ב 22 אפריל, 2015

במתחם קריית הפלדה באזור התעשייה הדרומי של עכו נערמו ערמות גדולות של פסולות תעשייתית שמקורן בפעילות מפעלי פלדה מאוחדים בע"מ ("חברת מפעלי הפלדה") עד שנת 2001.

מדובר בפסולת המוערכת בנפח של כ- 140,000 מ"ק ובמשקל של כ- 300,000 טון.

הרי הפסולת מכילים חומרי פסולת שונים וביניהם חומר שמקורו בתהליכי התכת הגרוטאות ומתהליכי עיבוד ופירוק הגרוטאות. האתר נמצא בקרבה לאזורי מגורים ואזורי תעשייה.
במרץ 2015, לאחר תהליכים ממושכים,החלו עבודות הפינוי של הרי הפסולת. עבודות הפינוי מבוצעות על ידי קבלן חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, ובמימון משותף של המדינה וקופת הפירוק של חברת מפעלי פלדה. העבודות נעשות בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה בדבר "נוהל חפירה פינוי ומיון פסולת מאתרי פסולת סגורים" כפי שמתפרסמות באתר  המשרד להגנת הסביבה. כמו כן כל העבודות מבוצעות בהתאם לנדרש בחוק אוויר נקי ובתקנותיו. תנאים קפדניים הוגדרו הן במכרז והן בתוכנית מפורטת.  משך עבודת הפינוי  מוערך בכ-18 חודשים.

במהלך הפרויקט ננקטים אמצעים למניעת פיזור אבק ומניעת זיהום של מי תהום תוך כדי ביצוע העבודות. הפיקוח על עבודות הקבלן החיצוני, נעשה על ידי מפקח מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי.המפקח מטעם מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה הוא רם גרינוולד ומטעם האיגוד מפקחת על  העבודות ד"ר אורנה וולפסון.

החומר מאתר מפעלי פלדה מועבר לאתר פסולת מוצקה ליד גוש חלב ושם הוא עובר מיון קפדני לפני הטמנה.

כל החומר הניתן למיחזור מועבר למפעלים מתאימים. היתרה, מוטמנת במקום בתנאים מחמירים.

 

– מובא למטה הקישור לעמוד בתוך אתר המשרד להגנת הסביבה, בו יפורסמו מידע ועדכונים שוטפים על כמויות הפסולת שמפונות, אופן ביצוע העבודה וכן תוצאות ניטור האוויר באזור במהלך כל פרויקט הניקוי:
http://www.sviva.gov.il/yourenv/northcounty/projects/pages/akkosteelmills-waste.aspx

 

הערכתנו הרבה לפעילות המשרד להגנת הסביבה בענין זה ובאופן מיוחד למנהלת מחוז צפון.

 

 

 
במרץ 2015, בעקבות הליכים משפטיים ממושכים, החלו עבודות הפינוי של הרי הפסולת. הפינוי מבוצע ע"י קבלן חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי קריית הפלדה ובפקוח של המפרק, איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי והמשרד להגנת הסביבה. הפסולת מועברת לאתר מיון וחלקה ממוחזר.

למידע ועדכונים שוטפים על כמויות הפסולת שפונו, אופן ביצוע העבודה וכן תוצאות ניטור האוויר באזור במהלך כל פרויקט הניקוי:

http://www.sviva.gov.il/yourenv/northcounty/projects/pages/akkosteelmills-waste.asp

 

צילום:

גיל הוניגסמן – מהנדס סביבה,   א.א.מהנדסים – הנדסה סביבתית וחקלאית

 

מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת פרויקט קהילתי מקיים

פורסם ב 17 אפריל, 2015

מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת פרויקט קהילתי מקיים

במסגרת התוכנית הנרחבת של האיגוד לתמיכה בהקמת פרויקטים קהילתיים מקיימים בתשעה ישובים התקיים מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת הפרויקט.

המפגש נערך עם  דרור איתן מעמותת ש.ת.י.ל אשר שוחח עם היזמים על  אסטרטגיות ותיאוריות של שינוי.

המפגש הראשון  הוא אחד מתוך שלושה מפגשים אשר יתקיימו במהלך חודש אפריל.