חדשות

כתבה בנושא סיכום וועידת עובדי היחידות הסביבתיות

פורסם ב 7 אוקטובר, 2015

כתבה בנושא  סיכום וועידת עובדי היחידות הסביבתיות. בכתבה:  "מרכז השלטון המקומי הצהיר כי יפנה לבג"ץ בנושא ניצול כספי היטל הטמנת הפסולת, עובדי היחידות הסביבתיות מציגים מודל לפיקוח סביבתי על מפעלים, ועוד".  הקליקו לכתבה המלאה

קורס מעניין ומגוון בנושא: תכנון, פיתוח ובניה ירוקה: מרעיון לביצוע

פורסם ב 7 אוקטובר, 2015

קורס מעניין ומגוון בנושא: תכנון, פיתוח ובניה ירוקה: מרעיון לביצוע

תכנון בר קיימא ובניה ירוקה בלב הגליל

קורס בן חמישה מפגשים למתכננים, יזמים ולנציגי הישובים 

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי והמועצה האזורית משגב מזמינים אתכם להשתתף בקורס מעניין ומגוון בנושא:

תכנון, פיתוח ובניה ירוקה: מרעיון לביצוע

ההשתלמות מציעה העשרה מקצועית למתכננים, הכרות עם ההתפתחויות האחרונות בתחום הבניה הירוקה, הכרת פרויקטים חדשים והצגת כלים חדשים.

 

ההשתתפות איננה כרוכה בתשלום, אך יש להירשם מראש

מספר המקומות מוגבל 

הרשמה בקישור הבא: הרשמה לקורס מתכננים

מטרות הקורס: 

 • הכרות והשראה למקבלי החלטות ואנשי מקצוע
 • יצירת מסד לקווים מנחים לתכנון בר קיימא ולבניה ירוקה
 • לימוד והעשרה מקצועית למתכננים

תכנית הקורס:

ההשתלמות תכלול חמישה מפגשים וסיור

 • מפגש ראשון 22 באוקטובר 2015 (במבנה החדש בגן הקיימות).

"תכנון ירוק הוא תכנון נכון": תכנון פיתוח ותשתיות – עקרונות וישום, ד"ר נעם אוסטרליץ

 • מפגש שני 2 בנובמבר 2015

עקרונות בניה ירוקה וישומם במוסדות ציבור ובניה למגורים, מיכל ויטל

 • מפגש שלישי 30 בנובמבר 2015

טבע עירוני: טיפוח הטבע בתוך המרקם הבנוי, עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תכנון עתיר צל: עצים כשלד תכנוני ישובי, איתן רוזנברג.

 • מפגש רביעי 14 בדצמבר 2015

בניה ירוקה במוסדות חינוך: כלים חדשים ודוגמאות מהשטח, אדריכל רן קליק, יוזמות תכנון

 • מפגש חמישי 29 בדצמבר 2015

סיור ומפגשים מקצועיים: סיור בקרית טבעון בביתו של נעם אוסטרליץ ובבית ספר ירוק

 • מפגש שישי 12 בינואר 2016

 הטמעת הקווים המנחים בשגרת העבודה – סדנא.

תושבים פועלים למען הטבע במעלות

פורסם ב 15 ספטמבר, 2015

החברה להגנת הטבע ערכה סקר שטח במסגרת פרויקט קהילתי סביבתי ב"עמק השווה" אשר במעלות.

הקלק לקריאת כתבה באתר החברה להגנת הטבע. 

ראיון עם אקולוגית האיגוד

פורסם ב 6 ספטמבר, 2015

ראיון עם אקולוגית האיגוד

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי ביסס עצמו כגוף המאגם את מכלול הנושאים הסביבתיים בקרב הרשויות המקומיות החברות בו. כגוף השואף להתחדש ולהשתפר כל העת, יזמה לאחרונה מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי הוספת תחום נוסף לפעילות האיגוד- אקולוגיה. במסגרת זו נבחרה לאחרונה יעל הרטמאיר- לתפקיד אקולוגית האיגוד. הרטמאיר- היא בוגרת  תואר ראשון בביולוגיה בהצטיינות יתרה במכללת אורנים-אוניברסיטת חיפה ותואר שני באקולוגיה בהצטיינות באוניברסיטת חיפה. עבודת התזה שלה עסקה בחקר המיינה המצויה, מין פולש של ציפור שהגיע לישראל וכנראה שוחרר לטבע ב- 1997. מאז התפשט וכיום שכיח במרבית חלקי הארץ.

-מהן הסיבות שבגינן בחרת ללמוד ולעסוק באקולוגיה?

אקולוגיה ושמירת טבע וסביבה הם נושאים הקרובים ללבי מגיל צעיר ובעלי חשיבות עליונה בעולם המשתנה ומתפתח בקצב מואץ. אני שמחה על ההזדמנות לפעול בנושאים אלה ולהעלות אותם על סדר היום.

-מהי למעשה אקולוגיה?

תחום האקולוגיה מתייחס למערכות האקולוגיות ברחבי העולם. מערכת אקולוגית כוללת את כל מאפייני הסביבה הטבעית עבור אזור מסוים: צמחים ובעלי חיים כולל הסביבה בה הם נמצאים והתהליכים השונים המתקיימים ביניהם. המערכות האקולוגיות מספקות לנו שירותים חיוניים כמו מים, מזון, תרופות וחומרים שונים, שירותי האבקה, מניעת שטפונות, הדברת מזיקים ומחלות בתוספת לשירותי תרבות שונים ביניהם תיירות ופנאי. בשנים האחרונות גוברת בארץ ובעולם המודעות לחשיבותן של המערכות האקולוגיות והצורך לשמור עליהן בריאות ומתפקדות. דבר זה חשוב במיוחד בישראל בה הבנייה והפיתוח מתקיימים בקצב מואץ שמעמיד בסכנה את עתידם של השטחים הפתוחים בארץ.

-מהי הייחודיות של אזור הגליל המערבי ?

אזור הגליל המערבי ייחודי בנוף הארץ:  נחלים חורצים אותו מהרי הגליל הגבוהים ועד לים התיכון ויוצרים נוף מרשים. האזור מאופיין בערכי טבע יוצאי דופן הכוללים עושר של מיני צומח וחי, נחלים, מעיינות, מצוקים ועוד.  נוספים על כך שרידי מבצרים מפוארים ושרידי יישוב וחקלאות קדומה וכן פסיפס הקהילות העכשווי. באזור מתקיימים תהליכי פיתוח ובנייה מתמידים וכן ישנם שטחי חקלאות רבים הסמוכים לשטחים הפתוחים. יישובי הגליל המערבי מגוונים וכוללים ערים, כפרים, ישובים קהילתיים, קיבוצים ומושבים המשתלבים יחד עם השטחים הפתוחים הרבים ליצירת מרקם כפרי פסטורלי. שמירה על הטבע והסביבה באזור חיונית בכדי לשמור על איכות חיי התושבים ולקדם ולחזק את התיירות, החינוך והקהילה. אקולוג איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי יפעל לשמירה על הטבע באזור בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות המקומיות והתושבים.

-מהם תפקידי האקולוג באיגוד ?

 • עידוד שמירת טבע ברשויות, בישובים, במפעלים ובמוסדות השונים הכוללת פעולות שמירה וטיפוח החי והצומח המקומיים לצד אלה שכבר קיימים.
 • עבודה משותפת עם האגפים הרלוונטיים ברשויות: גינון, הנדסה, חינוך ועוד.
 • עבודה מול גורמי חוץ: קרן קיימת לישראל, רשות שמורות הטבע והגנים, רשויות ניקוז נחלים, המשרד להגנת הסביבה ועוד.
 • קידום ממשק גינון אקולוגי החוסך בעלויות מים ואחזקה ומעשיר את הטבע העירוני.
 • העלאת המודעות לנושאי טבע וסביבה בקרב הציבור הרחב כולל עידוד יוזמות ציבוריות וחינוכיות בתחום.
 • ליווי פרויקטים תכנונים והנדסיים.
 • מעורבות בוועדות היגוי ותכנון.
 • ייעוץ וליווי לרשויות המקומיות בנושאי מינים מזיקים ומינים פולשים.
 • קידום חקלאות משמרת סביבה.
 • ניטור מתמשך של אתרי הטבע באזור וקידום וליווי סקרים אקולוגיים.
 • הקמת מאגר ידע בנושאים הרלוונטיים ועידוד שיתופי פעולה בין הרשויות והגופים השונים באמצעות ימי עיון, כנסים, פורומים ועוד.

-מהו החזון שלך לעתיד?

קיום שיתופי פעולה מוצלחים בתוך ובין הרשויות שיקדמו טיפוח של השטחים הפתוחים וערכי הטבע בתוך ובקרבת היישובים מתוך כוונה לשמור ולקיים סביבה טבעית עשירה ומגוונת באזור הגליל המערבי.

כפר ורדים- אלופת המחזור בגליל המערבי

פורסם ב 4 ספטמבר, 2015

המועצה המקומית כפר ורדים היא אלופת מחזור הפסולת בגליל המערבי – %  48 מהפסולת בישוב ממוחזרת. לפני עשר שנים הועברו בכפר  להטמנה כ– 2000 טון אשפה ביתית לשנה ואילו בשנת 2014 הועברו להטמנה 1450 טון אשפה ביתית- נתון המעיד על ירידה של למעלה מ-  % 25 בכמות הפסולת המועברת להטמנה.

את הפרויקט הנרחב למחזור הפסולת מובילים ראש המועצה סיוון יחיאלי ומנהל המחלקה לאיכות הסביבה מוטי מזרחי. לפניכם ראיון שערכנו עם מוטי מזרחי:

- מתי התחלתם למחזר במועצה, מהו התהליך שעברתם כמועצה?

כפר ורדים כישוב עם מודעות סביבתית גבוהה ממחזר מאז ומתמיד. להערכתי בכפר ורדים ממחזרים מעל 20 שנה. עם היבחרו  של  סיוון יחיאלי לראשות המועצה ב– 2008 נבחן באופן יסודי  נושא פינוי האשפה והמחזור בכפר ורדים. לאחר בירור הנתונים התברר כי ניתן לוותר על פינוי אחד מתוך שני הפינויים השבועיים, היות ובפינוי השני  הפחים היו ריקים או כמעט ריקים. במקביל הגדלנו את מספר  פינות המחזור והנגשנו אותם כך שהיום בכל שכונה יש פינת מחזור. קדם למהלך זה דיון במליאת המועצה ולאחר מכן בועדת איכות הסביבה וכמובן גם תהליך של שיתוף הציבור.

- לאלו זרמים ממחזרים כיום, כיצד מתנהלת ההסברה מול התושבים, וכיצד מתנהל הפינוי בפועל?

בכפר ורדים ממחזרים את כל סוגי הפסולת שיש להם פתרון קצה. בחרנו שלא להצטרף לרשויות המקדימות להפרדה לזרמים יבש/ רטוב מאחר ואנו מפנים פסולת ביתית פעם בשבוע, זה לא כלכלי. לעומת זאת אנו מעודדים קומפוסטציה ביתית. ביישום חוק האריזות בחרנו במסלול של זרמים ייעודיים והמשמעות היא שקיימת הפרדה לכל סוגי  האריזות: מתכת, זכוכית, פלסטיק, מתכת, וקרטון. כמו כן מתבצע איסוף והפרדה של פסולת אלקטרונית וריהוט. ההסברה לתושבים מתבצעת בכל ערוצי התקשורת: אתר המועצה, עיתונות מקומית, פרסום חוצות, פליירים וכן שילוט והכוונה. הפינוי בפועל מתבצע בעזרת קבלני הפינוי וכמו כן אנו מפעילים שתי "ניידות מחזור" ,טרקטורונים ועגלות שמבצעים איסוף מבתי התושבים.

-מה הוביל לכך שכפר ורדים הוא היישוב בעל אחוזי המחזור הגדולים באזור?

בראש ובראשונה תושבי כפר ורדים אחראים לכך. המועצה מאפשרת ומסייעת בכדי שרצון זה  יתממש. כמובן שהמעבר לפינוי אשפה ביתית פעם בשבוע הקפיץ את אחוזי המחזור.

מי השותפים לדרך- מי מסייע ?

כל עובדי המועצה מהעומד בראשה ועד אחרון העובדים שותפים לדרך, חברי המועצה, חברי ועדת איכות הסביבה שותפים ומסייעים כמו גם איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי-ובעיקר הגב' לורנס עמר סמנכ"לית האיגוד.

-אילו ערכים אתם מקנים לתושבים במועצה?

-צרכנות נבונה: אל תרכשו מה שלא צריך.

– שימוש חוזר מאריך את חיי המוצר, מקטין את הבזבוז ואת הפסולת. כך למשל: חנות יד שנייה "סיפורי בדים" הינה – סיפור הצלחה בקנה מידה ארצי.

-מחזור וקומפוסטציה.

-פרט על האופן בו מקדם ומעורב ראש המועצה בנושא

– ראש המועצה מחויב לאיכות סביבה. זה בא לביטוי בכך שנושאים אלו זוכים לסדר עדיפות גבוהה בסדר היום הציבורי. ראש המועצה חבר בועדת איכות הסביבה מעורב בכל הנושאים ודואג לקידומם.

- מה הן  השאיפות לעתיד?

שהיישוב כפר ורדים יהיה מודל לחיקוי באיכות החיים, איכות הסביבה ויחסו לטבע ולאזור, חזון זה מניע אותנו להמשיך ולהתמיד ע"מ להשתפר ולהתייעל .

 

ראש המועצה סיוון יחיאלי:

האבות המייסדים של כפר ורדים ראו בחזונם ישוב ירוק, מקיים אשר חי בהרמוניה עם סביבתו הטבעית והאנושית. כמובן שמאז התקדם הידע בנושא קיימות ומיחזור רבות. עם כניסתי לתפקיד החלטנו שנושא המיחזור יכול לקבל כאן ביישוב מענה טוב ואיכותי יותר. ראשית דבר הייתה הכנת  תכנית ובחינת יישומה. לצורך כך נדרש צוות איכותי, מודע ומחוייב. התברכנו בצוות שכזה, בראשו מוטי מזרחי אשר נושא הקיימות והמיחזור בדמו. שנית, נדרשנו לבדוק האם אנו מסוגלים להביא את התושבים לשתף פעולה ולמחזר במידה הנדרשת כאשר אנו מפחיתים במקביל את ימי פינוי האשפה. גם כאן, התברכנו בתושבים נהדרים אשר רואים בקיימות ערך חשוב ונרתמו למאמץ. שלישית, מרגע שהחל המהלך, אנו עסוקים בהעמקתו והרחבתו כל העת. אני מלא הערכה למוטי מזרחי, לכל הצוות שאיתו ובעיקר לתושבים שלנו שהם מעורבים, מודעים ואכפתיים. הם אלו המחזרים ובכך תורמים את תרומתם לסביבה.

נתוני מחזור בכפר ורדים: לפני עשר שנים הועברו להטמנה כ –2000 טון אשפה ביתית בשנה.

בשנת 2014 הועברו להטמנה 1450 טון אשפה ביתית- ירידה של מעל % 25 בכמות.

בשנים אלו נרשם גידול באוכלוסיה  של-  % 10, ידוע שקיים גידול בצריכה של 3% (שמרני) בכל שנה.

ללא התהליך המואץ למחזור הייתה נאספת כיום כ –3000 טון אשפה ביתית .

אל מול זה- בפועל: אחוז המחזור מסה"כ האשפה המיוצרת ברשות כפר ורדים עומדת על 48% .

 

תמונה2

בתמונה: גינה אקולוגית קהילתית  בכפר ורדים.

 

תמונה כתבה כפר ורדים

 

 בתמונה: ראש מועצת כפר ורדים סיוון יחיאלי ומנהל המחלקה לאיכות הסביבה מוטי מזרחי ממחזרים. 

 

 

 

 

 

 

ראיון עם יהודה אולנדר, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון, לקראת הוועידה השנתית של היחידות הסביבתיות

פורסם ב 4 ספטמבר, 2015

איגודי הערים לאיכות הסביבה והיחידות הסביבתיות הינם אחד הגורמים הדומינטיים בתחום איכות הסביבה בישראל.
לקראת הוועידה השנתית של עובדי איגודי הערים והיחידות לאיכות סביבה התקיים ראיון עם יהודה אולנדר, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון.
הקלק לקריאת הראיון

ג'וליס –"הכפר ירוק": הסתיים קורס להעצמה נשית ולקיימות בו נוצרו פרויקטים קהילתיים- מקיימים מרשימים 

פורסם ב 24 אוגוסט, 2015

המועצה המקומית ג'וליס מקיימת בשנים האחרונות פעילות ברוכה בתחום הקיימות ואיכות הסביבה, אשר זכתה להוקרה עם זכיית המועצה באות הגלובוס הירוק. לאחרונה הסתיים קורס העצמה לנשים בתחום הקיימות שהתקיים בשיתוף איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי וקק"ל ובתמיכת המשרד להגנת הסביבה. הקורס הופעל על ידי המתנ"ס בישוב ולקחו בו חלק חמש עשרה נשים בגילאים שונים. רכזת חינוך סביבתי באיגוד עילית בלוך, המלווה את הקורס,  ציינה כי בקורס התקיימו הרצאות בנושאי קיימות, סדנאות להעצמה נשית, וסיורים לימודיים בקרבת הכפר ומחוצה לו. הסיורים התקיימו על ידי קק"ל ובמהלכם נחשפו המשתתפות לנושאים הנוגעים לשמירה, טיפוח ופיתוח אתרי טבע. רכזת הקורס, ממלאת מקום מנהל המתנ"ס -דינה נבואני סיפרה כי המטרה הייתה להציג בפני הנשים תמונת מצב על נושא איכות הסביבה בכלל ובכפר בפרט, ולהעניק להן כלים ישימים לקידום ויצירת פרויקטים סביבתיים משלב תכנון ובדיקת היתכנות כלכלית, דרך גיוס שותפים ועד יישום בפועל. המטרה הושגה והנשים יצרו  פרויקטים קהילתיים מקיימים- בשיתוף הקהילה, ובתמיכת המועצה, המתנ"ס וכל השותפים.  אחד הפרויקטים  הינו: שיקום וצביעת גינה ציבורית ומתקני משחקים –בשיתוף בני נוער וילדים, בשכונת החיילים המשוחררים באמצעות חומרים ממוחזרים. פרויקט נוסף: שיקום חזות הכניסה למתנ"ס שכללה: ניקיון, צביעה, ריצוף באבן טוף ושתילת פרחי נוי. בפרויקט זה השתתפו קבוצת נשים וגברים שנרתמו יחד איתן, בהתנדבות, לעבודה. עוד פרויקט קהילתי מעניין שיצרו משתתפות הקורס: הקמת  חנות יד שנייה במועדון לקשישים, כאשר תושבים מן הכפר החלו תורמים  חפצים ובגדים יד שנייה, והקשישים ממיינים, מסדרים וכבר החלו למכור כל מוצר בשקל אחד. הנשים  יצרו גם פרויקט לציור יצירות אמנות על מחזוריות הקרטון  בכדי למשוך את תשומת לב התושבים לצורך למחזר- גם קרטון, ובמקביל-לשמור על אסתטיקה. מעבר לכך פנו הנשים למועצה בבקשה לקדם את הפרויקט  לקריאת שמות רחובות בישוב- כשכיום לרחובות בו אין שמות. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי, סיפרה כי הפרויקטים התקבלו על ידי המועצה המקומית-בראשות ראש המועצה סלמאן עמר,  המתנ"ס ואנשי הקהילה בברכה ובתמיכה כספית ומוראלית וכי בקהילת ג'וליס מפרגנים ומעודדים  להמשיך," רבות מן המשתתפות, מבקשות להמשיך ואנחנו תקווה כי בשנה הבאה יפתח מחזור נוסף להרחבת המעגלים הפעילים", הוסיפה בן דורי.  יו"ר האיגוד דוד מלכה," בג'וליס מתקיימת מהפכה ירוקה. הקורס הינו ביטוי נוסף לכך. אנו באיגוד, יוזמים, מייעצים ומלווים את הפעילות הברוכה המתקיימת בישוב".

מעצבים את דמותם הפיזית של יישובי משגב: מפגשים למתכננים ולבעלי תפקידים ביישובים ובמועצה

פורסם ב 7 אוגוסט, 2015

המועצה האזורית משגב, בשיתוף עם איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי,  יוזמת חמישה מפגשים למתכננים ולבעלי תפקידים ביישובים ובמועצה בנושא: עיצוב דמותם הפיזית של יישובי משגב.

הקלק למידע נוסף

בעקבות הפסולת-סיור המחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מטה אשר

פורסם ב 5 אוגוסט, 2015

בעקבות הפסולת-סיור המחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מטה אשר

מועצה אזורית מטה אשר היא  אחת מבין 31 הרשויות "המקדימות" לפרויקט שמקדם המשרד להגנת הסביבה בתחום הפסולת  מזה כמה שנים- הפרדת פסולת לשני זרמים יבש-רטוב. במועצה מיושמים כל ההיבטים הנוגעים להפרדת הפסולת ליבש-רטוב:

-קיימים פחים חומים לאיסוף הזרם הרטוב (שאריות מזון/חומר אורגני) ופחים ירוקים לאיסוף הזרם היבש  (לכל מה שלא ניתן למחזר במרכזי מחזור) בסמוך לכל בית.

-קיימות תשתיות ומסתורי אשפה שבנייתם והקמתם חושבו לפרטי פרטים ,עד לרמה של עיצוב שלטים, וסוגי ברגים.

-מרכזי מחזור מפוזרים בכל ישוב ומכילים מתקני הפרדה לכל סוגי הפסולת היבשה האפשריים.

-הסברה נעשתה במוסדות חינוך פורמאליים ולא פורמאליים בכל שכבות הגיל, ועד לרמת התושב מדלת לדלת.

-המחלקה לאיכות הסביבה של המועצה התגייסה לעניין, בתמיכה נמרצת של ראש המועצה יורם ישראלי.

לסיכום: הכל חושב ותואם על מנת לתת מענה אופטימאלי לתושב להצלחת הפרויקט.

המחלקה לאיכות הסביבה בראשות אבנר גבאי והעובדים: יניב גלבוע, דמיטרי מוצ'ניק ורותי גלעדי מכלוף  וסמנכ"לית האיגוד לורנס עמר ביקרו בשטח- בתחנת מיון הפסולת בעפולה המרכזת את תכולת המשאיות ואיכות הפרדת הפסולת. אל התחנה מובלים כל סוגי הפסולת : המופרדת ושאינה מופרדת. במקום מתבצע מיון גם של הפסולת שאינה מופרדת (הפחים הירוקים), ומשם מועברת הפסולת לשימוש חוזר. 

בתיאום  עם מנהל תחנת המיון בעפולה ומובילי הפסולת , המתינו בכניסה למתקני טיפול 2 משאיות של מטה אשר: האחת של הזרם הרטוב, השנייה של הזרם היבש. לנגד עיניהם של הנוכחים פורקה קודם משאית הזרם הרטוב על משטח הפריקה. התגובות היה נלהבות : הזרם הרטוב בהחלט רטוב, ומכיל כ-80-90% חומר אורגני/שאריות מזון. הצוות של מטה אף זיהה את מקורה של כל פסולת.

כאשר פורק הזרם היבש על משטח הפריקה הבחין  מייד הצוות ש"איכות" הפרדת הפסולת של הזרם היבש פחות טובה: תכולת המשאית הכילה כ-60% חומר יבש בלבד, השאר בעיקר שאריות מזון שהיה צריך להגיע לפח החום (הזרם הרטוב)  אך גם  פסולת יבשה ברת מחזור כמו קרטון, נייר, פלסטיק ועוד שהיו צריכים להגיע למרכזי המחזור.

סיור מוחות מיידי של הצוות לגבי תוצאות הבדיקה והמסקנות הצוות הגיעו מהר מאוד

א. מי שמצבע הפרדת פסולת למחזור עושה זאת כשורה. הזרם הרטוב הוא ההוכחה לכך .

ב. המצאות כמות יחסית גדולה של פסולת אורגנית בזרם היבש מצביע על כך שישנם תושבים שלא מפרדים פסולת ויש לעבוד עוד יותר על הסברה בקרב תושבים, על האחראים במטבחי הקיבוצים, על בעלי עסקים קטנים.

ג. המצאות פסולת יבשה ברת מחזור בזרם היבש נובעת מחוסר מרכזי מחזור (פתרון קצה זמין לתושב)  וגם חוסר הענות התושבים למחזר.

 

שינוי בפינוי סוללות בגליל המערבי עם החלת החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני

פורסם ב 2 אוגוסט, 2015

לאחרונה בוצע פינוי סוללות מנקודות איסוף ברשויות הגליל המערבי. במסגרת זו פונו  25 חביות של סוללות משומשות מהרשויות:  כרמיאל, מטה אשר ומעלות תרשיחא.

הפינוי בוצע ע"י חברת מחזור עולם. פינוי זה הוא האחרון שהתבצע בגליל המערבי במסגרת מבצע פינוי סוללות של המשרד להגנת הסביבה.

עם כניסתו לתוקף של החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני במארס 2014 ,מחויבות הרשויות המקומיות להתקשר בהסכם עם תאגיד לפינוי פסולת אלקטרונית וסוללות ולהקים מוקדי מחזור עירוניים והסדרי איסוף ופינוי בתאום עם התאגיד.

סמנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי  לורנס עמר מלווה ומקדמת את יישום החוק בפועל ברשויות המקומיות בגליל המערבי, ולאחרונה אף יזמה מפגש של אנשי איכות סביבה מאחת עשרה רשויות המקומיות החברות באיגוד, עם נציגי תאגידי מחזור פסולת אלקטרוניקה חשמלית  וסוללות.