חדשות

בעקבות הפסולת-סיור המחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מטה אשר

פורסם ב 5 אוגוסט, 2015

בעקבות הפסולת-סיור המחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מטה אשר

מועצה אזורית מטה אשר היא  אחת מבין 31 הרשויות "המקדימות" לפרויקט שמקדם המשרד להגנת הסביבה בתחום הפסולת  מזה כמה שנים- הפרדת פסולת לשני זרמים יבש-רטוב. במועצה מיושמים כל ההיבטים הנוגעים להפרדת הפסולת ליבש-רטוב:

-קיימים פחים חומים לאיסוף הזרם הרטוב (שאריות מזון/חומר אורגני) ופחים ירוקים לאיסוף הזרם היבש  (לכל מה שלא ניתן למחזר במרכזי מחזור) בסמוך לכל בית.

-קיימות תשתיות ומסתורי אשפה שבנייתם והקמתם חושבו לפרטי פרטים ,עד לרמה של עיצוב שלטים, וסוגי ברגים.

-מרכזי מחזור מפוזרים בכל ישוב ומכילים מתקני הפרדה לכל סוגי הפסולת היבשה האפשריים.

-הסברה נעשתה במוסדות חינוך פורמאליים ולא פורמאליים בכל שכבות הגיל, ועד לרמת התושב מדלת לדלת.

-המחלקה לאיכות הסביבה של המועצה התגייסה לעניין, בתמיכה נמרצת של ראש המועצה יורם ישראלי.

לסיכום: הכל חושב ותואם על מנת לתת מענה אופטימאלי לתושב להצלחת הפרויקט.

המחלקה לאיכות הסביבה בראשות אבנר גבאי והעובדים: יניב גלבוע, דמיטרי מוצ'ניק ורותי גלעדי מכלוף  וסמנכ"לית האיגוד לורנס עמר ביקרו בשטח- בתחנת מיון הפסולת בעפולה המרכזת את תכולת המשאיות ואיכות הפרדת הפסולת.

בתיאום  עם מנהל תחנת המיון בעפולה ומובילי הפסולת , המתינו בכניסה למתקני טיפול 2 משאיות של מטה אשר: האחת של הזרם הרטוב, השנייה של הזרם היבש. לנגד עיניהם של הנוכחים פורקה קודם משאית הזרם הרטוב על משטח הפריקה. התגובות היה נלהבות : הזרם הרטוב בהחלט רטוב, ומכיל כ-80-90% חומר אורגני/שאריות מזון. הצוות של מטה אף זיהה את מקורה של כל פסולת.

כאשר פורק הזרם היבש על משטח הפריקה הבחין  מייד הצוות ש"איכות" הפרדת הפסולת של הזרם היבש פחות טובה: תכולת המשאית הכילה כ-60% חומר יבש בלבד, השאר בעיקר שאריות מזון שהיה צריך להגיע לפח החום (הזרם הרטוב)  אך גם  פסולת יבשה ברת מחזור כמו קרטון, נייר, פלסטיק ועוד שהיו צריכים להגיע למרכזי המחזור.

סיור מוחות מיידי של הצוות לגבי תוצאות הבדיקה והמסקנות הצוות הגיעו מהר מאוד

א. מי שמצבע הפרדת פסולת למחזור עושה זאת כשורה. הזרם הרטוב הוא ההוכחה לכך .

ב. המצאות כמות יחסית גדולה של פסולת אורגנית בזרם היבש מצביע על כך שישנם תושבים שלא מפרדים פסולת ויש לעבוד עוד יותר על הסברה בקרב תושבים, על האחראים במטבחי הקיבוצים, על בעלי עסקים קטנים.

ג. המצאות פסולת יבשה ברת מחזור בזרם היבש נובעת מחוסר מרכזי מחזור (פתרון קצה זמין לתושב)  וגם חוסר הענות התושבים למחזר.

 

שינוי בפינוי סוללות בגליל המערבי עם החלת החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני

פורסם ב 2 אוגוסט, 2015

לאחורנה בוצע פינוי סוללות מנקודות איסוף ברשויות הגליל המערבי. במסגרת זו פונו  25 חביות של סוללות משומשות מהרשויות:  כרמיאל, מטה אשר ומעלות תרשיחא.

הפינוי בוצע ע"י חברת מחזור עולם. פינוי זה הוא האחרון שהתבצע בגליל המערבי במסגרת מבצע פינוי סוללות של המשרד להגנת הסביבה.

עם כניסתו לתוקף של החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני במארס 2014 ,מחויבות הרשויות המקומיות להתקשר בהסכם עם תאגיד לפינוי פסולת אלקטרונית וסוללות ולהקים מוקדי מחזור עירוניים והסדרי איסוף ופינוי בתאום עם התאגיד.

סמנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי  לורנס עמר מלווה ומקדמת את יישום החוק בפועל ברשויות המקומיות בגליל המערבי, ולאחרונה אף יזמה מפגש של אנשי איכות סביבה מאחת עשרה רשויות המקומיות החברות באיגוד, עם נציגי תאגידי מחזור פסולת אלקטרוניקה חשמלית  וסוללות.

ערוץ ה-YouTube של איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי

פורסם ב 24 יולי, 2015

שותפים, עמיתים ושוחרי איכות הסביבה,

ערוץ  ה-YouTube  של האיגוד עלה לאחרונה לאויר. בערוץ זה נציג סרטונים המשקפים את פעילות האיגוד.

הערוץ יתעדכן ויועשר בתכנים במרוצת החודשים הקרובים.

הקלק לערוץ

 

 

 

 

 

לאיגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי דרוש/ה: רכז/ת ידע ואדמיניסטרציה

פורסם ב 23 יולי, 2015

דרישות התפקיד:

1. תואר אקדמי, עדיפות לתחום ארגוני – ניהול

2. אחריות על מערך התקשוב ושדרוגו – יש לפרט היכולות בתחום

3. קביעת פגישות ותפעול לשכת מנכ"ל האיגוד

נדרש:

-מגורים בתחום הגליל המערבי

-שליטה מלאה בעברית ובאנגלית

-שליטה מצוינת והבנה מעמיקה במחשוב

-רישיון נהיגה ורכב

-ניסיון בתחום הדוברות – יתרון

-התמצאות בתחום איכות הסביבה – יתרון

-יחסי אנוש מצוינים

-יוזמה וחריצות

יש להעביר קורות חיים  עד ה- 14.8.15,  לכתובת דוא"ל: igud@ecowest.co.il

לראיון יוזמנו רק מועמדים ומועמדות שעומדים/ות בתנאי הסף.

 

 

סיור יזמים בגליל המערבי

פורסם ב 3 יולי, 2015

במסגרת פרויקט קידום יוזמות קהילתיות סביבתיות ברשויות האיגוד, נערך סיור  של היזמים המשתתפים בפרויקט.

הסיור כלל ביקור למידה והכרות עם יוזמות קהילתיות בחאן יותם אשר בניר-עציון (מועצה אזורית  חוף כרמל) ובגינה קהילתית בשכונת רמז בחיפה.

בחאן יותם קיבלו את פנינו בלבביות – ניר מלמד מעין הוד, יוזם ומנהל האתר, אתי בר אור, מנהלת בתי ספר יסודיים במ.א. חוף  כרמל ומרכזת פרויקט "בשביל עין כרמל" ויעל ברקי מהרשת הירוקה. זוהי פינת חמד, הממוקמת על המסלול המסומן של "שביל ישראל" וכעת גם חלק מ"בשביל  חוף כרמל" ופועלת עם ולמען הקהילה בהדרכת קבוצת ילדים בעלי צרכים מיוחדים, חלוקת מצרכים למשפחות נזקקות, הפעלת חנות יד שנייה, אכסניה לעוברי אורח, ועוד… והכל הכל בהתנדבות! הביקור היה מעניין, מרגש ומפליא!

בשכונת רמז בחיפה, נפגשנו עם אדריכלית עריית חיפה, אורלי ששון, רכזת קהילה, יפה חן, אלכסנדר, אחראי שמירת טבע בחיפה והסביבה מהחברה להגנת הטבע  ועם פנינה, תושבת השכונה ויוזמת הקמת הגינה הקהילתית. הם שיתפו אותנו במחשבותיהם, תכניותיהם והלבטים שעולים עם הפעילות שלהם.

הגינה, אשר הוקמה בצמוד למרכז זיו בנווה שאנן, מפגישה מספר משפחות וסטודנטים מהשכונה, ומהווה פינה ירוקה ומיוחדת, בנוף העירוני והסואן. הם נפגשים מספר פעמים בחודש לפעילות משותפת. במהלך הביקור התוודענו לאזורים שונים בשכונה ולמורכבות שחווים התושבים ואנשי העירייה, הרצון והצורך לשלב אוכלוסיות חדשות וותיקות, חילוניות ודתיות, וכן, לשלב בין הצורך לבנות דיור נוסף לאוכלוסייה הגדלה לצד הרצון לשמר את ערכי הטבע.

התגובות לסיור היו חיוביות והשאיר "טעם של עוד"…   תודתנו לכל השותפים בקיום סיור זה.

צילומים: עילית בלוך, אבירם גוטליב.

הקלק לקישור לכתבה באתר החברה להגנת הטבע אודות הסיור

 

 

פרויקט מיפוי אסבסט במבני ציבור ברשויות האיגוד

פורסם ב 18 יוני, 2015

פרויקט מיפוי אסבסט במבני ציבור ברשויות האיגוד

איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי שם לו למטרה לצמצם את פוטנציאל החשיפה של התושבים לאסבסט, אשר הוא כידוע חומר מסרטן. בהתאם לחוק למניעת מפגעי אבק מזיק- 2011, חלה חובה על רשות מקומית לבצע סקר אסבסט במקומות ציבוריים שבבעלותה, בין השאר:  בתי ספר, גנים, ספרייה, אולמות ספורט, בתי כנסת ועוד.

לצורך כך הוחלט על פרויקט בו האיגוד ממפה וסוקר עבור הרשויות את מבני הציבור בתחומן. במהלך הפרויקט נבחן כל מבנה על מנת  לבדוק האם חלק מהמבנה עשוי אסבסט כדוגמת: לוחות גג, מדרגות, מעקות, אדניות, תקרות מוקצפות, מחיצות, ארובות ועוד.

מראשית שנת 2015 נעשו סקרים  על ידי גיא סילפן ואיתמר יפה, עובדי האיגוד המוסמכים לעבודה באסבסט בישובים: מעיליא,  ג'וליס, אבו סנאן, שלומי, מזרעה, ג'ת-ינוח ותפן. במרבית הרשויות לא נמצא אסבסט במבני הציבור. במקומות הספורים בהם נמצא, ניתנו הנחיות מקצועיות בהתאם. הסקר יימשך גם בשנת 2016 ויכלול את כל רשויות האיגוד.

במקביל יזם האיגוד בתחילת השנה פניה, לכל קבלני האסבסט-צמנט המורשים ע"י המשרד להגנת הסביבה, לקבלת הצעות מחיר לפירוק ופינוי אסבסט עבור תושבי רשויות האיגוד. הצעות המחיר,שהתקבלו בתחילת חודש פברואר, הועברו לאנשי הסביבה ברשויות המקומיות והן מפורסמות ומופצות על ידם.  חלק מהמחירים שהוצעו על ידי הקבלנים אטרקטיביים, ואנו תקווה כי זו הזדמנות טובה עבור התושבים להיפטר ממוצרי אסבסט שברשותם.

סיכום שנה- פעילות האיגוד לשנת 2014

פורסם ב 3 מאי, 2015

שותפים ותושבים נכבדים,

אנו מתכבדים להציג בפניכם את סיכום פעילות האיגוד לשנת 2014, במכלול התחומים הסביבתיים עליהם אמון האיגוד.

פעילות האיגוד נועדה בראש ובראשונה לשמר ולקדם את תחום איכות הסביבה בגליל המערבי בכדי לאפשר איכות חיים מיטבית לתושבי האזור.

 

שלכם,

צוות האיגוד

 

לקריאת הדו"ח המלא הקלק.

 

פרויקט פינוי פסולת – מתחם קריית הפלדה בעכו

פורסם ב 22 אפריל, 2015

במתחם קריית הפלדה באזור התעשייה הדרומי של עכו נערמו ערמות גדולות של פסולות תעשייתית שמקורן בפעילות מפעלי פלדה מאוחדים בע"מ ("חברת מפעלי הפלדה") עד שנת 2001.

מדובר בפסולת המוערכת בנפח של כ- 140,000 מ"ק ובמשקל של כ- 300,000 טון.

הרי הפסולת מכילים חומרי פסולת שונים וביניהם חומר שמקורו בתהליכי התכת הגרוטאות ומתהליכי עיבוד ופירוק הגרוטאות. האתר נמצא בקרבה לאזורי מגורים ואזורי תעשייה.
במרץ 2015, לאחר תהליכים ממושכים,החלו עבודות הפינוי של הרי הפסולת. עבודות הפינוי מבוצעות על ידי קבלן חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, ובמימון משותף של המדינה וקופת הפירוק של חברת מפעלי פלדה. העבודות נעשות בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה בדבר "נוהל חפירה פינוי ומיון פסולת מאתרי פסולת סגורים" כפי שמתפרסמות באתר  המשרד להגנת הסביבה. כמו כן כל העבודות מבוצעות בהתאם לנדרש בחוק אוויר נקי ובתקנותיו. תנאים קפדניים הוגדרו הן במכרז והן בתוכנית מפורטת.  משך עבודת הפינוי  מוערך בכ-18 חודשים.

במהלך הפרויקט ננקטים אמצעים למניעת פיזור אבק ומניעת זיהום של מי תהום תוך כדי ביצוע העבודות. הפיקוח על עבודות הקבלן החיצוני, נעשה על ידי מפקח מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי.המפקח מטעם מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה הוא רם גרינוולד ומטעם האיגוד מפקחת על  העבודות ד"ר אורנה וולפסון.

החומר מאתר מפעלי פלדה מועבר לאתר פסולת מוצקה ליד גוש חלב ושם הוא עובר מיון קפדני לפני הטמנה.

כל החומר הניתן למיחזור מועבר למפעלים מתאימים. היתרה, מוטמנת במקום בתנאים מחמירים.

 

– מובא למטה הקישור לעמוד בתוך אתר המשרד להגנת הסביבה, בו יפורסמו מידע ועדכונים שוטפים על כמויות הפסולת שמפונות, אופן ביצוע העבודה וכן תוצאות ניטור האוויר באזור במהלך כל פרויקט הניקוי:
http://www.sviva.gov.il/yourenv/northcounty/projects/pages/akkosteelmills-waste.aspx

 

הערכתנו הרבה לפעילות המשרד להגנת הסביבה בענין זה ובאופן מיוחד למנהלת מחוז צפון.

 

 

 
במרץ 2015, בעקבות הליכים משפטיים ממושכים, החלו עבודות הפינוי של הרי הפסולת. הפינוי מבוצע ע"י קבלן חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי קריית הפלדה ובפקוח של המפרק, איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי והמשרד להגנת הסביבה. הפסולת מועברת לאתר מיון וחלקה ממוחזר.

למידע ועדכונים שוטפים על כמויות הפסולת שפונו, אופן ביצוע העבודה וכן תוצאות ניטור האוויר באזור במהלך כל פרויקט הניקוי:

http://www.sviva.gov.il/yourenv/northcounty/projects/pages/akkosteelmills-waste.asp

 

צילום:

גיל הוניגסמן – מהנדס סביבה,   א.א.מהנדסים – הנדסה סביבתית וחקלאית

 

מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת פרויקט קהילתי מקיים

פורסם ב 17 אפריל, 2015

מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת פרויקט קהילתי מקיים

במסגרת התוכנית הנרחבת של האיגוד לתמיכה בהקמת פרויקטים קהילתיים מקיימים בתשעה ישובים התקיים מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת הפרויקט.

המפגש נערך עם  דרור איתן מעמותת ש.ת.י.ל אשר שוחח עם היזמים על  אסטרטגיות ותיאוריות של שינוי.

המפגש הראשון  הוא אחד מתוך שלושה מפגשים אשר יתקיימו במהלך חודש אפריל.

טור אישי : "עשייה משותפת למען הסביבה" / צפריר רינת – "הארץ"

פורסם ב 1 אפריל, 2015

לפניכם: טור אישי , "עשייה משותפת למען הסביבה", מאת הכתב לאיכות הסביבה- צפריר רינת כפי שפורסמו בעיתון ואתר "הארץ", בתאריך ה-   26/03/15 .

 

טור אישי || עשייה משותפת למען הסביבה מעוררת אופטימיות זהירה

"דו"ח האופטימיות" של מרכז השל לקיימות הוא מסמך מרענן בימים מתוחים בין פלגי החברה. עשרות הפרויקטים המוזכרים בו הם כולם פרי יוזמה של פעילים וקהילות

כשמכל עבר נשמעים קולות עוינים של נציגי מגזרי החברה הישראלית אחרי תקופת הבחירות המתוחה, נערך בסוף השבוע שעבר בתל אביב כנס הנושא מסר שונה, של שיתוף פעולה חברתי וסביבתי, ובמהלכו הוצג מסמך שכונה "דו"ח האופטימיות". את המסמך הכין "מרכז השל לקיימות", והוא עוסק בעשרות פרויקטים הכוללים עשייה חברתית וסביבתית המשנה את המציאות באמצעות שימוש נכון ומושכל בסביבה. המשותף לכל הפרויקטים הוא שלידתם בעיקר ביוזמות שבאו "מלמטה"; כלומר, הן תוצר מחשבתם של פעילים וקהילות.

מחברי הדו"ח אומרים שמדובר ביוזמות החומקות בדרך כלל מתחת לרדאר, אך מייצגות את מה שהוגה הדעות האמריקאי פול הוקן מכנה "תסיסה מבורכת". "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שתנועה חברתית גדולה אינה הופכת ל'איזם' נוסף", כתב הוקן. כוונתו היתה לכל מי שמנסה לקיים אורח חיים העונה להגדרה הרחבה של קיימות – כלומר, חיים מתוך התחשבות בסביבה וחיפוש פתרונות לבעיות כמו הידרדרות מערכות אקולוגיות והעדר שוויון חברתי. "התרומה הגדולה של תנועה חסרת שם זו", הוסיף הוקן, "היא העדרו של רעיון גדול. במקומו היא מציעה אלפי רעיונות קטנים, שימושיים מאוד ופרקטיים".

אנשי מרכז השל תיעדו עשרות מיזמים הקשורים בקיימות וחילקו אותם לכמה קטגוריות חברתיות וסביבתיות. אחת מהן היא "ירוק סביבתי", שמשמעותה השתלבות הפעילות האנושית בכדור הארץ. אחד המיזמים בתחום זה נקרא בשם "אדמאמא". מדובר במרכז חינוכי, הפועל במושב ניר משה וממחיש – באמצעות הדגמות של שיטות גידול מזון ועיבוד חקלאי, אמצעים לחיסכון במים ומיחזור חומרים – כיצד הסביבה יכולה לתפקד כמערכת אקולוגית.

בקטגוריה "פיתוח והעמקת שותפויות וקואליציות" מופיע המיזם "מרכז אלמיסם" – חממה אקולוגית סביבתית של אגודת הגליל הפועלת באזור כפר כנא, שמטרתה פיתוח חקלאות אורגנית ועידוד הרחבת המיחזור של סוגי פסולת הנפוצים באזור. יעד נוסף הוא פיתוח ענף הדבורים, בשל חשיבותן בהאבקת גידולים. בקטגוריה מעודדת במיוחד, ששמה "מגביר שמחת חיים", מצוינת "המדרשה לחקלאות פרמקלצ'ר", שמרכזה בקיבוץ עמיר. המדרשה פועלת להקמת גינות קהילתיות המתבססות על חקלאות אורגנית ושימוש בשיטות המשמרות את הקרקע.

כמה יוזמות המוזכרות בדו"ח מנסות לעודד היבטים שונים באורח החיים העירוני־סביבתי. למשל, יוזמת "נח" להקמת שכונת מגורים חדשה באופקים. השכונה אמורה למשוך צעירים לעיר ולהתבסס על קירבה לתחנת רכבת והימנעות משימוש ברכב פרטי. יוזמה אחרת היא הקמת "מרכזי קיימות" בכמה ערים, בשיתוף עם הרשויות המקומיות, שבהם נערכת הדגמה של פעילויות סביבתיות.

אחד המבחנים של כל פרויקט הוא אם הצליח להיות "בר שכפול", כלשון הדו"ח; כלומר, הרחיב את פעילותו. דוגמה של פרויקט שהצליח לעשות זאת הוא "סיפור חוזר", שנועד לעודד שימוש בספרים מיד שנייה ובכך להפחית את הביקוש לנייר. בנקודות המסירה של הפרויקט אפשר למסור ספרים, לקבל זיכוי של חמישה שקלים ולרכוש ספר אחר. כיום כבר יש יותר מ-350 נקודות כאלה. עוד דוגמה היא הפעילות של עמותת "ארץ כרמל" לעידוד הפרדת פסולת, המתקיימת היום בכמה יישובים. מהלך זה אומץ על ידי המשרד להגנת הסביבה, ואם יצליח – הוא עשוי לשפר את יכולת ההתמודדות עם אחת הבעיות הסביבתיות הגדולות בישראל.

יוזמה שאינה נזכרת בדו"ח אך ראויה לציון בימים אלה היא שיתוף הפעולה בין עיריית כפר סבא ליישובים ערביים סמוכים, ובהם טירה, בתחום ההתייעלות האנרגטית – התארגנות שזכתה במענק מטעם האיחוד אירופי. בין היתר, מטרת הפרויקט היא להטמיע מערכות לחיסכון באנרגיה ב–20 מוסדות חינוך ועשרות מבנים של הרשויות המקומיות.

עוד פעילות מעניינת היא של איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי, שפרסם באחרונה קול קורא למתן תמיכה כספית לפרויקטים קהילתיים מקיימים. תשעה יישובים זכו בשבוע שעבר בתמיכה זו. מדובר בין היתר בהקמת גינות קהילתיות בכפר ורדים ובפרויקט להשבת צמחי בר באמצעות עבודה קהילתית בכליל, במצפה אבירים, בפסוטה ובשיח דנון.

את תוצאות התסיסה המבורכת הזאת קשה עדיין להעריך. אם מנתחים את הפעילות שהיתה קיימת עד היום, זו של ארגוני סביבה לא ממשלתיים, הרי שהיא הניבה תוצאות בחלק מהמקרים, אך לא חוללה שינוי חברתי מעמיק. החברה הישראלית אינה שונה בכך מחברות אחרות בעולם. ייתכן שהוגים כמו הוקן צודקים, והצעידה לקיימות בכל העולם היא תהליך חברתי ופוליטי מעמיק, אך ממושך. אפשר אולי לשאוב עידוד מהעובדה שההיסטוריה האנושית מורכבת מבעיות חברתיות וסביבתיות, אבל גם ממאבקים לפתרון בעיות אלו.

קישור למאמר, באתר "הארץ":

http://www.haaretz.co.il/news/science/zafrir/.premium-1.2599653