חדשות

כנס בנייה ירוקה:" קיים ביקוש ער לבנייה ירוקה בעולם ובישראל"

פורסם ב 15 מאי, 2015

"בניה ירוקה משווקת במחירים גבוהים יותר ובמהירות גדולה יותר מבניה רגילה. נכסים ירוקים מושכרים באחוז תפוסה גבוה יותר מאחרים".  ממצאים אלה נאמרו בכנס  בנושא בניה ירוקה בגליל-שהתקיים השבוע בכרמיאל ביוזמת איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי. האיגוד יוזם כנסים ומפגשים רבים לשוחרי איכות הסביבה באזור, אך בתחום הבנייה הירוקה מדובר בכנס ראשוני וייחודי באזור הגליל. הכנס הופק על ידי מתכנן האיגוד איתמר יפה ורכזת חינוך סביבתי עילית  בלוך. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה  כי מטרת הכנס הינה הגברת המודעות וקידום הנושא בקרב בעלי תפקידים ברשויות המקומיות, המתכננים  והציבור הרחב .בכנס השתתפו עשרות עמיתים, בהם:  נציגי רשויות מקומיות, משרדי ממשלה ואנשי מקצוע מתחומי התכנון והבנייה מרחבי ארץ וכן תושבים פרטיים.בכנס הרצו מומחים בתחום מהמשרד להגנת הסביבה, מכון התקנים הישראלי, המועצה הישראלית לבניה ירוקה וכן מהנדסי רשויות נבחרים. מההרצאות עולה כי לפי הניסיון המצטבר בעולם בנייה ירוקה מייקרת את עלויות הבינוי בממוצע בשלושה אחוזים, אך מוזילה באופן ניכר את עלויות האחזקה של הבית. לבנייה הירוקה קיים ביקוש, עד כדי כך שמשבר הנדל"ן האחרון בארה"ב לא הורגש במבנים שנבנו בבנייה ירוקה, להיפך, נרשם גידול בביקוש למבנים אלה. בישראל עיריות מציעות שכונות של בנייה ירוקה בכדי למשוך אוכלסיה חזקה .בנוסף להרצאות התקיים דיון ער ומעניין , שבו הוחלפו דעות, שאלות ורעיונות שעלו מהקהל. הכנס זכה לתגובות אוהדות של המשתתפים. יו"ר האיגוד דוד מלכה ציין כי על פי  המשובים שהתקבלו עולה הצורך והרצון לארגון מפגשים נוספים בתחום וכי בכוונת האיגוד ליישם זאת ".

 

לפניכם מצגות שהוצגו בכנס:

המשרד להגנת הסביבה: בנייה ירוקה בישראל

עיריית כרמיאל: תוכנית מתאר מקומית כרמיאל-נספח סביבתי.

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה: מערים למוצרים-בנייה ירוקה מגדול לקטן.

המועצה המקומית שלומי: מחשבות מקיימות בתוכניות עירונית.

מכון התקנים הישראלי: התקן הישראלי לבנייה ירוקה.

 

 

 

 

 

תוכנית ניטור שפכים: קולחי משגב- סיכום 2014

פורסם ב 13 מאי, 2015

בשנת 2014 בוצעו בתחום חברת קולחי משגב 25 בדיקות שפכים.  23 בדיקות בוצעו במסגרת הכללים ו 2- בדיקות בוצעו במוצא אזורי התעשייה.

מתוצאות הבדיקות עולה תמונה ברורה ואמינה בנוגע לאיכות השפכים המוזרמת למט"ש כרמיאל.

הקלק  לתוכנית המלאה ותוצאותיה: 

 

סיכום שנה- פעילות האיגוד לשנת 2014

פורסם ב 3 מאי, 2015

שותפים ותושבים נכבדים,

אנו מתכבדים להציג בפניכם את סיכום פעילות האיגוד לשנת 2014, במכלול התחומים הסביבתיים עליהם אמון האיגוד.

פעילות האיגוד נועדה בראש ובראשונה לשמר ולקדם את תחום איכות הסביבה בגליל המערבי בכדי לאפשר איכות חיים מיטבית לתושבי האזור.

 

שלכם,

צוות האיגוד

 

לקריאת הדו"ח המלא הקלק.

 

פרויקט פינוי פסולת – מתחם קריית הפלדה בעכו

פורסם ב 22 אפריל, 2015

במתחם קריית הפלדה באזור התעשייה הדרומי של עכו נערמו ערמות גדולות של פסולות תעשייתית שמקורן בפעילות מפעלי פלדה מאוחדים בע"מ ("חברת מפעלי הפלדה") עד שנת 2001.

מדובר בפסולת המוערכת בנפח של כ- 140,000 מ"ק ובמשקל של כ- 300,000 טון.

הרי הפסולת מכילים חומרי פסולת שונים וביניהם חומר שמקורו בתהליכי התכת הגרוטאות ומתהליכי עיבוד ופירוק הגרוטאות. האתר נמצא בקרבה לאזורי מגורים ואזורי תעשייה.
במרץ 2015, לאחר תהליכים ממושכים,החלו עבודות הפינוי של הרי הפסולת. עבודות הפינוי מבוצעות על ידי קבלן חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, ובמימון משותף של המדינה וקופת הפירוק של חברת מפעלי פלדה. העבודות נעשות בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה בדבר "נוהל חפירה פינוי ומיון פסולת מאתרי פסולת סגורים" כפי שמתפרסמות באתר  המשרד להגנת הסביבה. כמו כן כל העבודות מבוצעות בהתאם לנדרש בחוק אוויר נקי ובתקנותיו. תנאים קפדניים הוגדרו הן במכרז והן בתוכנית מפורטת.  משך עבודת הפינוי  מוערך בכ-18 חודשים.

במהלך הפרויקט ננקטים אמצעים למניעת פיזור אבק ומניעת זיהום של מי תהום תוך כדי ביצוע העבודות. הפיקוח על עבודות הקבלן החיצוני, נעשה על ידי מפקח מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי.המפקח מטעם מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה הוא רם גרינוולד ומטעם האיגוד מפקחת על  העבודות ד"ר אורנה וולפסון.

החומר מאתר מפעלי פלדה מועבר לאתר פסולת מוצקה ליד גוש חלב ושם הוא עובר מיון קפדני לפני הטמנה.

כל החומר הניתן למיחזור מועבר למפעלים מתאימים. היתרה, מוטמנת במקום בתנאים מחמירים.

 

– מובא למטה הקישור לעמוד בתוך אתר המשרד להגנת הסביבה, בו יפורסמו מידע ועדכונים שוטפים על כמויות הפסולת שמפונות, אופן ביצוע העבודה וכן תוצאות ניטור האוויר באזור במהלך כל פרויקט הניקוי:
http://www.sviva.gov.il/yourenv/northcounty/projects/pages/akkosteelmills-waste.aspx

 

הערכתנו הרבה לפעילות המשרד להגנת הסביבה בענין זה ובאופן מיוחד למנהלת מחוז צפון.

 

 

 
במרץ 2015, בעקבות הליכים משפטיים ממושכים, החלו עבודות הפינוי של הרי הפסולת. הפינוי מבוצע ע"י קבלן חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי קריית הפלדה ובפקוח של המפרק, איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי והמשרד להגנת הסביבה. הפסולת מועברת לאתר מיון וחלקה ממוחזר.

למידע ועדכונים שוטפים על כמויות הפסולת שפונו, אופן ביצוע העבודה וכן תוצאות ניטור האוויר באזור במהלך כל פרויקט הניקוי:

http://www.sviva.gov.il/yourenv/northcounty/projects/pages/akkosteelmills-waste.asp

 

צילום:

גיל הוניגסמן – מהנדס סביבה,   א.א.מהנדסים – הנדסה סביבתית וחקלאית

 

מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת פרויקט קהילתי מקיים

פורסם ב 17 אפריל, 2015

מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת פרויקט קהילתי מקיים

במסגרת התוכנית הנרחבת של האיגוד לתמיכה בהקמת פרויקטים קהילתיים מקיימים בתשעה ישובים התקיים מפגש ראשון של יזמים אשר זכו במענק להקמת הפרויקט.

המפגש נערך עם  דרור איתן מעמותת ש.ת.י.ל אשר שוחח עם היזמים על  אסטרטגיות ותיאוריות של שינוי.

המפגש הראשון  הוא אחד מתוך שלושה מפגשים אשר יתקיימו במהלך חודש אפריל.

טור אישי : "עשייה משותפת למען הסביבה" / צפריר רינת – "הארץ"

פורסם ב 1 אפריל, 2015

לפניכם: טור אישי , "עשייה משותפת למען הסביבה", מאת הכתב לאיכות הסביבה- צפריר רינת כפי שפורסמו בעיתון ואתר "הארץ", בתאריך ה-   26/03/15 .

 

טור אישי || עשייה משותפת למען הסביבה מעוררת אופטימיות זהירה

"דו"ח האופטימיות" של מרכז השל לקיימות הוא מסמך מרענן בימים מתוחים בין פלגי החברה. עשרות הפרויקטים המוזכרים בו הם כולם פרי יוזמה של פעילים וקהילות

כשמכל עבר נשמעים קולות עוינים של נציגי מגזרי החברה הישראלית אחרי תקופת הבחירות המתוחה, נערך בסוף השבוע שעבר בתל אביב כנס הנושא מסר שונה, של שיתוף פעולה חברתי וסביבתי, ובמהלכו הוצג מסמך שכונה "דו"ח האופטימיות". את המסמך הכין "מרכז השל לקיימות", והוא עוסק בעשרות פרויקטים הכוללים עשייה חברתית וסביבתית המשנה את המציאות באמצעות שימוש נכון ומושכל בסביבה. המשותף לכל הפרויקטים הוא שלידתם בעיקר ביוזמות שבאו "מלמטה"; כלומר, הן תוצר מחשבתם של פעילים וקהילות.

מחברי הדו"ח אומרים שמדובר ביוזמות החומקות בדרך כלל מתחת לרדאר, אך מייצגות את מה שהוגה הדעות האמריקאי פול הוקן מכנה "תסיסה מבורכת". "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שתנועה חברתית גדולה אינה הופכת ל'איזם' נוסף", כתב הוקן. כוונתו היתה לכל מי שמנסה לקיים אורח חיים העונה להגדרה הרחבה של קיימות – כלומר, חיים מתוך התחשבות בסביבה וחיפוש פתרונות לבעיות כמו הידרדרות מערכות אקולוגיות והעדר שוויון חברתי. "התרומה הגדולה של תנועה חסרת שם זו", הוסיף הוקן, "היא העדרו של רעיון גדול. במקומו היא מציעה אלפי רעיונות קטנים, שימושיים מאוד ופרקטיים".

אנשי מרכז השל תיעדו עשרות מיזמים הקשורים בקיימות וחילקו אותם לכמה קטגוריות חברתיות וסביבתיות. אחת מהן היא "ירוק סביבתי", שמשמעותה השתלבות הפעילות האנושית בכדור הארץ. אחד המיזמים בתחום זה נקרא בשם "אדמאמא". מדובר במרכז חינוכי, הפועל במושב ניר משה וממחיש – באמצעות הדגמות של שיטות גידול מזון ועיבוד חקלאי, אמצעים לחיסכון במים ומיחזור חומרים – כיצד הסביבה יכולה לתפקד כמערכת אקולוגית.

בקטגוריה "פיתוח והעמקת שותפויות וקואליציות" מופיע המיזם "מרכז אלמיסם" – חממה אקולוגית סביבתית של אגודת הגליל הפועלת באזור כפר כנא, שמטרתה פיתוח חקלאות אורגנית ועידוד הרחבת המיחזור של סוגי פסולת הנפוצים באזור. יעד נוסף הוא פיתוח ענף הדבורים, בשל חשיבותן בהאבקת גידולים. בקטגוריה מעודדת במיוחד, ששמה "מגביר שמחת חיים", מצוינת "המדרשה לחקלאות פרמקלצ'ר", שמרכזה בקיבוץ עמיר. המדרשה פועלת להקמת גינות קהילתיות המתבססות על חקלאות אורגנית ושימוש בשיטות המשמרות את הקרקע.

כמה יוזמות המוזכרות בדו"ח מנסות לעודד היבטים שונים באורח החיים העירוני־סביבתי. למשל, יוזמת "נח" להקמת שכונת מגורים חדשה באופקים. השכונה אמורה למשוך צעירים לעיר ולהתבסס על קירבה לתחנת רכבת והימנעות משימוש ברכב פרטי. יוזמה אחרת היא הקמת "מרכזי קיימות" בכמה ערים, בשיתוף עם הרשויות המקומיות, שבהם נערכת הדגמה של פעילויות סביבתיות.

אחד המבחנים של כל פרויקט הוא אם הצליח להיות "בר שכפול", כלשון הדו"ח; כלומר, הרחיב את פעילותו. דוגמה של פרויקט שהצליח לעשות זאת הוא "סיפור חוזר", שנועד לעודד שימוש בספרים מיד שנייה ובכך להפחית את הביקוש לנייר. בנקודות המסירה של הפרויקט אפשר למסור ספרים, לקבל זיכוי של חמישה שקלים ולרכוש ספר אחר. כיום כבר יש יותר מ-350 נקודות כאלה. עוד דוגמה היא הפעילות של עמותת "ארץ כרמל" לעידוד הפרדת פסולת, המתקיימת היום בכמה יישובים. מהלך זה אומץ על ידי המשרד להגנת הסביבה, ואם יצליח – הוא עשוי לשפר את יכולת ההתמודדות עם אחת הבעיות הסביבתיות הגדולות בישראל.

יוזמה שאינה נזכרת בדו"ח אך ראויה לציון בימים אלה היא שיתוף הפעולה בין עיריית כפר סבא ליישובים ערביים סמוכים, ובהם טירה, בתחום ההתייעלות האנרגטית – התארגנות שזכתה במענק מטעם האיחוד אירופי. בין היתר, מטרת הפרויקט היא להטמיע מערכות לחיסכון באנרגיה ב–20 מוסדות חינוך ועשרות מבנים של הרשויות המקומיות.

עוד פעילות מעניינת היא של איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי, שפרסם באחרונה קול קורא למתן תמיכה כספית לפרויקטים קהילתיים מקיימים. תשעה יישובים זכו בשבוע שעבר בתמיכה זו. מדובר בין היתר בהקמת גינות קהילתיות בכפר ורדים ובפרויקט להשבת צמחי בר באמצעות עבודה קהילתית בכליל, במצפה אבירים, בפסוטה ובשיח דנון.

את תוצאות התסיסה המבורכת הזאת קשה עדיין להעריך. אם מנתחים את הפעילות שהיתה קיימת עד היום, זו של ארגוני סביבה לא ממשלתיים, הרי שהיא הניבה תוצאות בחלק מהמקרים, אך לא חוללה שינוי חברתי מעמיק. החברה הישראלית אינה שונה בכך מחברות אחרות בעולם. ייתכן שהוגים כמו הוקן צודקים, והצעידה לקיימות בכל העולם היא תהליך חברתי ופוליטי מעמיק, אך ממושך. אפשר אולי לשאוב עידוד מהעובדה שההיסטוריה האנושית מורכבת מבעיות חברתיות וסביבתיות, אבל גם ממאבקים לפתרון בעיות אלו.

קישור למאמר, באתר "הארץ":

http://www.haaretz.co.il/news/science/zafrir/.premium-1.2599653

הצלחה למפגשי תעשיינים לשנת 2015 שיזם האיגוד

פורסם ב 14 מרץ, 2015

הצלחה למפגשי תעשיינים לשנת 2015 שיזם האיגוד

האיגוד  מקיים מזה שלוש שנים סדרה של ימי השתלמות לאנשי תעשייה ורשויות. מפגשים אלה זוכים להשתתפות ערה ולהצלחה. לאחרונה התקיימו במסגרת זו שני מפגשים בקיבוץ כברי וסיור בנחל הקישון. בכל אחד מהאירועים  השתתפו עשרות אנשי תעשייה, אנשי רשויות וממסד, יועצים ושוחרי איכות הסביבה. המפגש הראשון היה  בנושא: צמצום טביעת הרגל הסביבתית של התעשייה. במהלך יום העיון התקיימו הרצאות של מומחים בתחום: סמנכ"ל האיגוד לורנס עמר סיפרה על פתרונות  לצמצום הטמנה של מיליוני טון האשפה הנאספים בישראל, היועץ הסביבתי אייל וייזר הציג פתרונות חדשניים למחזור, מנכ"ל גלידות שטראוס יריב בן ארוש סיפר על מדיניות אפס הטמנת פסולת בחברה ויישומה, ולסיום עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע  דבר על שמירה וטיפוח של המגווןהביולוגיבאזוריתעשיה. יום העיון השני הוקדש  לנושא: ניהול המרחב הסביבתי בתעשייה. מנהל יחידת הגז הטבעי בחברת לודן הנדסה רמי לוי הרצה אודות גז טבעי מפי הבאר ועד לצרכן הקצה,מנהלת תחום תשתיות במשרד להגנת הסביבה ד"ר סיגל בלומנפלד הציגה סקירה אודות קבלת החלטות במיקום מפעלי חומרים מסוכנים בישראל ובעולם, מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה-מפרץ חיפה ד"ר עופר דרסלר הציג את התדמית מול מציאות במצב איכות האוויר בחיפה, ולסיכום: מנהל אזור התעשייה בר לב  אבי טילר הציג דילמות בניהול אזורי תעשיה. מלבד המפגשים התקיים, כאמור,  סיור במרכז מבקרים בנחל קישון אשר כלל  סקירה מפי נציגי רשות ניקוז נחל קישון טל רטנר, וכנען קוואס על תהליך השיקום של קרקעית הנחל. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי אמרה," באזור הגליל המערבי קיימת תעשייה אשר עלולה להשפיע על איכות הסביבה. התעשיינים, עם עובדי האיגוד  מתאימים את צרכי התעשייה לערכי איכות הסביבה בכדי שהתושבים ינשמו אויר נקי, ישתו מים זכים וייהנו מאדמה  פורייה ".

שירות לציבור- הצעות מחיר של קבלנים מורשים לפינוי אסבסט

פורסם ב 28 פברואר, 2015

שירות לציבור- הצעות מחיר של קבלנים מורשים לפינוי אסבסט

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי פועל במשותף עם הרשויות החברות בו בכדי לעודד תושבים לטפל ולפנות לוחות של אסבסט צמנט באופן מסודר על פי החוק, וזאת בכדי למנוע מפגע בריאותי. לאור זאת וכשירות לציבור פנה האיגוד לכל הקבלנים המורשים בישראל בבקשה לקבלת הצעות מחיר לפירוק , טיפול ופינוי כחוק של הלוחות.

הבקשה לקבלנים כללה  את כל רכיבי העבודה: הגשת היתר לממונה לביצוע עבודה, שילוט ותיחום האתר, הרטבה בחומר מלכד, פירוק, אריזה, נקיטת אמצעים לניקוי האתר מאסבסט, הובלה, הטמנה באתר מורשה, הגשת דוחות סיכום וכל הנדרש על פי החוק

לפניכם, הצעות המחיר שמסרו הקבלנים:

הצעות מחיר של קבלנים מורשים  לפינוי אסבסט.

 

קריאה לעידוד מיזמים חברתיים-סביבתיים מקומיים

פורסם ב 8 פברואר, 2015

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי, מבקש לקדם נושאי הקיימות בקהילה, על ידי חיזוק פעילויות קהילתיות, קיימות וחדשות.

אנו מזמינים פעילי סביבה ברשויות האיגוד להציע יוזמות לעשייה חברתית מקומית. היוזמות ייבחרו במהלך חודש מרץ  2015.

היוזמות הנבחרות ייהנו מתקציב של עד 8,000 ₪ לכל יוזמה שתבחר ולווי מקצועי.

לצורך הגשת המיזם לשיפוט  יש למלא  טופס השתתפות

לאחר מיון ראשוני היזמים יוזמנו להציג את הפרויקט בפני ועדה ציבורית שתחליט על הזוכים בתמיכה לשנת 2015.

הסכום עצמו יינתן למיזם שיבחר, לאחר הצגת תוצרי המיזם ועמידה משביעת רצון בתכנית בסוף השנה הקלנדרית.

את הצעת היוזמות יש להגיש עד 1 מרץ  2015  למייל –ilit@ecowest.co.il

התכנית מחייבת:

  1. השתתפות ב- 3 מפגשי למידה בחודשים מרץ-אפריל 2015 .
  2. התחייבות להמשיך בביצוע היוזמות הנבחרות(מיזם קיים) או להראות התחלת עבודה (מיזם חדש).
  3. ליווי של היוזמות אשר ייבחרו, על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום, ללא עלות.
  4. השתתפות בכנס "פועלים ירוק ביחד בגליל המערבי" שיערך לקראת סוף שנת 2015

 בין הקריטריונים לבחירת היוזמה: 

  1. היוזמה המוצעת מעודדת לפעילות קהילתית-מקיימת רחבה
  2. שותפים(כולל אנשי קשר ברשות המקומית)
  3. הצגת החזון לשנים הקרובות
  4. תוכנית העבודה לשנת 2015
  5. תוצרים מצופים בשנת 2015

 

רחפנים למען השמירה על הסביבה

פורסם ב 8 פברואר, 2015

רחפנים למען השמירה על הסביבה

ביוזמת עמותת הסביבה – משגב ותוך שיתוף וסיוע של המועצה האזורית משגב יצא לדרך פרויקט ייחודי המשלב קיימות וסביבה, חינוך ושותפות רב תרבותית. הרעיון נולד מתוך הניסיונות של עמותת הסביבה ליצור מערך דווח יעיל של מתנדבים למיגור תופעת פריקת פסולת ושריפתה בשטחים הפתוחים שבמרחב. בהעדר פקח שטחים פתוחים שיענה לדיווחים  בזמן אמת, עלה הרעיון להפעיל כלי טייס בלתי מאויש (כטב"מ) כאמצעי הרתעתי ואכיפתי כאחד.   מאחר ובית הספר התיכון משגב עוסק בשנים האחרונות בהצלחה רבה בתחרויות רובוטיקה, אך טבעי היה להציע לו להקים צוותים שירכיבו רחפנים לטובת הנושא. לא רק שמנהל בית הספר שמח על ההצעה, אלא שהוא גם ביקש לשלב בפרויקט את MOoNa , חברה לתועלת הציבור הממוקמת במג'ד אל כרום ומתמחה בקידום חינוך טכנולוגי. דרך מונא שולבו בתי ספר נוספים באזור ונבנו ארבעה צוותים מבתי הספר משגב, מג'ד אל כרום, דיר אל אסד, וכרמיאל הלומדים השנה את הנושא ויעסקו בהרכבה, תכנות והטסת הרחפנים. 

הצוותים נפגשים אחת לשבועיים בימי שלישי במעבדה של מונא במג'ד אל כרום ומקבלים ידע תיאורטי ומעשי. החזון של מונא הוא לפתח את הרעיון לתוכנית רב שנתית תוך העברת ידע מצוותים ותיקים לצוותים חדשים והעמקתו. בסוף שנת הלימודים צפויה משגב לקבל שני רחפנים העונים על מפרט דרישות שהוגדר למונא ואשר יאפשר לצלם עברייני סביבה ולדווח עליהם למשרד להגנת הסביבה. עמותת הסביבה מתכוונת להכשיר מתנדבים להפעלת הרחפנים ודווח על עבירות סביבה.