חדשות

האיגוד מבצע פרויקט נרחב למדידות קרינה במוסדות חינוך

פורסם ב 17 אוגוסט, 2014

האיגוד מבצע פרויקט נרחב לבדיקות קרינה במוסדות חינוך  ברשויות מקומיות בשטח האיגוד. הבדיקות כוללות  קרינה מרשת הסוללר ( RF )  וקרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל ( ELF ) . הבדיקות מבוצעות  בהתאם לחוזר מנכ"ל משרד החינוך בנוגע להשלכות בריאותיות ובטיחותיות הנובעות משילוב ציוד תקשורת והתקני קצה במוסדות חינוך.

הפרויקט ממומן על ידי האיגוד.  הבדיקות מבוצעות על ידי מהנדס האיגוד והממונה על תחום קרינה ורעש אבירם גוטליב. עם סיום הבדיקה בכל בית ספר מוגש דו"ח להנהלת המוסד  ולרשות המקומית הכולל, במקרה הצורך, המלצות לדרכים ואמצעים להפחתת הקרינה. רובן כולן של הרשויות מאמצות את הדו"ח ופועלות בהתאם להנחיות.

הקליקו לתוצאות בדיקות מדידות הקרינה

קול קורא -תמיכה וליווי של קבוצות תושבים מקומיות הפועלות למען המגוון הביולוגי

פורסם ב 10 אוגוסט, 2014

תושבים יקרים,

לפניכם קול קורא של החברה  להגנת הטבע  - תמיכה וליווי של קבוצות תושבים מקומיות הפועלות למען המגוון הביולוגי. זו השנה השנייה בה מתקיים קול קורא זה. בשנה הקודמת תמכה החברה להגנת הטבע בשמונה קבוצות מקומיות שפעלו באזורים שונים למען שמירה על ערכי הטבע. התמיכה התבטאה במימון ראשוני ובליווי מקצועי של מומחי החברה להגנת הטבע.

הקלק לעיון והורדת קובץ הקול קורא 

נחתם הסכם להקמת קו ביוב מהמועצה התעשייתית תפן למכון טיהור השפכים עכו

פורסם ב 31 יולי, 2014

נחתם הסכם להקמת קו ביוב מהמועצה התעשייתית תפן למכון טיהור השפכים עכו

 לאחר שנים רבות של נסיונות לפתור את בעיית השפכים של אזור התעשייה תפן,  אושר ונמצא מקור תקציבי להנחת קו מאסף מאזור התעשיה למכון לטהור שפכים עכו.

הקמת הקו התאפשרה לאור פעילות  מועצת  מגדל תפן, רשות המים, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה ואיגוד ערים לאיכות סביבה הגליל המערבי לקדם את הקמתו. בתאריך ה-15/07/14  נחתם הסכם להקמת קו הביוב. העבודות יחלו במהלך חודש אוגוסט. הביצוע יימשך כשלוש שנים. עלות ההקמה כ-50 מילון ש"ח. עם סיום הקמת הקו, בתוך כשלוש  שנים,  יבוטל המכון לטיהור שפכי תפן. הקו החדש  יזרים את שפכי המפעלים לטיפול במתקן טיהור השפכים  ובכך יאפשר הרחבה עתידית של מועצת תפן  ויצירת מקומות תעסוקה חדשים בתחומה. כמו כן עם הקמת הקו יתחברו  הישובים לפידות, גיתה וינוח ג'ת לרשת הביוב הארצית ובכך יתאפשר להם  להשלים את תכניות הבינוי ביישובים.

כתבה בעיתון א- להגוש: פורום האזרחים בבקעת בית הכרם

פורסם ב 30 יולי, 2014

 

אנו מתכבדים להציג בפניכם  את כתבתה של מלכה מאור בעיתון א-להגוש אודות  פורום האזרחים בבקעת בית הכרם לרגל זכייתם בגלובוס הירוק.

הקלק לכתבה

בוצע איסוף חומרים מסוכנים ממעבדות בבתי ספר

פורסם ב 16 יולי, 2014

בוצע איסוף חומרים מסוכנים ממעבדות בבתי ספר

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי יזם פינוי חומרים מסוכנים ממעבדות בבתי ספר בשטח האיגוד. סמנכ"ל האיגוד לורנס עמר ציינה כי על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך ישנם עשרים ותשעה חומרים מסוכנים אשר אסורים לשימוש במעבדות בבתי ספר זאת בנוסף לחומרים רבים נוספים אשר מותרים לשימוש אך תחת אזהרה שייתכן וקיימים בבתי ספר ללא צורך.
בעקבות כך יזם האיגוד פרויקט לסילוק החומרים המסוכנים. מנכ"ל האיגוד הילה בן דורי סיפרה כי האיגוד פנה לכל הרשויות בשטחו בכדי שהללו יבדקו האם קיימים במעבדות בבתי הספר חומרים מסוכנים האסורים לשימוש. אחד עשר בתי ספר משש רשויות נענו והודיע כי ישנם חומרים מסוג זה. חברת טביב, חברה מאושרת על ידי המשרד להגנת הסביבה לפינוי וטיפול בחומרים מסוכנים נבחרה על ידי האיגוד לסילוק החומרים מכל נקודת איסוף. לפינוי החומרים קדם מיון החומרים שבוצע על ידי כימאי מטעם חברת טביב. החומרים מיונו, חולקו לפי קבוצות סיכון ונארזו בהתאם לנהלים הנדרשים לצורך פינוי. עם סיום שלב זה פונו החומרים המסוכנים מבתי הספר לטיפול באתר מורשה- על פי הוראות החוק. בנוסף לחומרים המסוכנים פינה האיגוד מבתי ספר ומוסדות ציבור כשש מאות נורות פלורוסנט. נורות פלואורסנט עשויות בעיקר זכוכית ואלומיניום אך מכילות גם חומרים רעילים. הנורות הובלו למפעל מחזור בו מופרדים הזכוכית והאלומיניום ומתבצע טיפול בחומרים הרעילים. יו"ר האיגוד דוד מלכה," הטיפול בחומרים מסוכנים מונע ראשית כל אפשרות לנזק בריאותי לתושבים העלולים להיחשף לחומרים אלה. מעבר לכך ישנה גם תרומה רבה לאיכות הסביבה- היות והחומרים לא נפוצים באוויר, במים או בקרקע. אנו נוסיף לפעול בתחום זה למען איכות חיי התושבים ואיכות הסביבה ".

האיגוד פיקח על יישום תוכנית מקיפה להפחתת רעשים במפעל רהיטי רגבה

פורסם ב 7 יולי, 2014

האיגוד פיקח על יישום תוכנית מקיפה להפחתת רעשים  במפעל רהיטי רגבה

פעילות איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי הובילה להפחתה נכרת של רעשים ממפעל רהיטי רגבה. בראשית שנת 2013 התלוננו בני משפחה המתגוררת בקיבוץ על רעשים עזים הבוקעים מהמפעל בשעות הלילה ומפרים את שגרת חייהם. בעקבות כך ביצע מהנדס האיגוד והממונה על תחום רעש אבירם גוטליב  מדידות  רעש. מהממצאים עלה כי קיימת חריגה מהתקנות המגדירות רעש בלתי סביר הנובעות מפעילות מערכת יניקת אויר במפעל. בעקבות כך הוחלט כי הנהלת  המפעל תשכור יועץ אקוסטי על מנת לקבל המלצות לצמצום הרעש.

יועץ האקוסטיקה המליץ לסגור ולאטום את מערכת היניקה. הנהלת המפעל גילתה שיתוף פעולה וביצעה זאת. מיד לאחר מכן ערך גוטליב מדידות נוספות אשר העלו כי  הרעש אמנם פחת בארבעה דציבלים אך עדיין קיימת חריגה מהתקנות. מכאן הועברה למפעל הנחייה בהתייעצות עם יועץ אקוסטיקה לביצוע מספר פעולות, בהם: סגירת פתחים במנוע מערכת היניקה, התקנת משתיקי קול, יציקת חומר אקוסטי על המבנה והתקנת לוחות להקטנת  עוצמות הרעש. הנהלת המפעל יישמה את הפעולות בפרק זמן קצר. מבדיקה שנערכה לאחרונה עולה כי לראשונה מזה זמן רב עוצמת הרעש אינה חורגת מהתקנות. בנוסף  התחייבה הנהלת המפעל להעתיק את מיקום מערכת היניקה לצידו הדרומי של המפעל- המרוחק מבתים.  יו"ר האיגוד דוד מלכה: " אנו שמחים שיכולנו לסייע בהפחתת הרעש והשבת השגרה לחיי התושבים. בכוונתנו להוסיף לפקח ולעקוב על מנת לוודא שמערכת היניקה תועתק ממקומה".

בריכת מלון חוף התמרים נסגרה לרחצה בשל אירוע חומרים מסוכנים

פורסם ב 1 יולי, 2014

ב-24/06/14  התרחש אירוע חומרים מסוכנים במלון חוף התמרים בעכו. במהלך האירוע דלפו חומרים מסוכנים לבריכת מי השחייה במלון. כתוצאה מכך פונו לבית החולים מספר  נפגעים אשר שאפו אדים. על פי עדויות אנשי המלון האירוע החל בשעות אחר הצהריים, אז ארעה תקלה חשמלית במערכות הבקרה של הבריכה. אחד מהעובדים במקום ניסה לתקן את התקלה וכפועל יוצא מכך נגרמה הזרמה לא מבוקרת של חומרי חיטוי מסוכנים לבריכה. מיד עם הרגשת הריח החריף בבריכה ותלונות מתרחצים, פעלו המציל ומפעיל  הבריכה לפינוי המתרחצים,והזעיקו את כוחות החירום וההצלה. נציגי החברה המתפעלת עודכנו וטיפלו בתקלה בתוך פרק זמן קצר. כונן האיגוד איתמר יפה הוזעק לשטח וביצע באופן מידי  ניטור כלור באוויר בו נמצאו  ריכוזים אפסיים. מבדיקה מקיפה שערך יפה בשטח עלו מספר ליקויים תפעוליים. כונן האיגוד תיאר בפני נציגי המלון את הכשלים השונים. בעקבות כך הובהר להנהלת המלון  על ידי נציגי האיגוד, העירייה, המשטרה ומשרד הבריאות כי לא תותר הפעלת הבריכה מחדש בטרם תתוקן התקלה ויוגש תחקיר לאישור ממונה חומרים מסוכנים במשרד להגנת הסביבה. כבר ביום שלמחרת האירוע הוגש ע"י המלון תחקיר מפורט ודו"ח אישור תקינות מערכות וממונה חומרים מסוכנים במשרד להגנת הסביבה אישר שימוש מחודש ברעלים. יו"ר האיגוד דוד מלכה: " מדובר באירוע ממנו יש להפיק לקחים. ימות הקיץ מועדים לפורענות בכל הנוגע לבטיחות ולתברואה בבריכות  שחייה ועל כן על מפעילי הבריכות להקפיד על שמירה על נהלים וערנות מתמדת".

סיכום פעילות האיגוד לשנת 2013

פורסם ב 20 יוני, 2014

לפניכם  סיכום פעילויות איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי לשנת 2013 .

הדו"ח משקף את העשייה הרבה והמשמעותית בתחום איכות הסביבה של עובדי האיגוד.

סיכום פעילות  האיגוד לשנת 2013

עריכת הדו"חות : איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי

מקור קרינה לא צפוי : שנאי האקווריום

פורסם ב 10 יוני, 2014

מקור קרינה לא צפוי : שנאי האקווריום

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי איתר קרינה גבוהה מהמלצות המשרד להגנת הסביבה  בשלוש מוסדות חינוך בהם היו אקווריומים. הדבר התגלה במהלך פרויקט מדידות קרינה בלתי מייננת מרשת חשמל במוסדות חינוך שמצבע האיגוד בכל הרשויות החברות בו. מהנדס האיגוד אבירם גוטליב: " אחד המקורות הלא צפויים בו התגלו חריגות הוא שנאי האקווריום. בכל בתי הספר וגני ילדים בהם היה אקווריום בעל שנאי נמצאו חריגות" . החריגות נמדדו במרחק קרוב לשנאי האקווריום ועוצמת הקרינה ירדה בצורה משמעותית ככל  שהמדידה בוצעה רחוק  מהשנאי. סמנכ"ל האיגוד לורנס עמר: " בכל מוסדות החינוך שבגליל המערבי בהם נמדדו חריגות משנאי של אקווריום הוצא האקווריום ממקום בו שוהים הילדים זמן ממושך  והוצב באזורי מעבר או אזורים בהם לא שוהים  ילדים".  באיגוד ממליצים להורים לנקוט זהירות מקדימה ולהרחיק שנאי של אקווריום ממיטת הילדים גם בבית המגורים.

בוצע ניטור אוויר בתפן

פורסם ב 26 מאי, 2014

בוצע ניטור אוויר בתפן

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי מיישם מידי שנה תוכנית לפיקוח על המפעלים במועצה התעשייתית תפן וזאת בכדי לוודא שלא קיימת חריגה מהתקנות ונשמרת איכות הסביבה באזור. התוכנית מבוצעת בשיתוף פעולה עם המועצה התעשייתית  תפן וכוללת את כל ההיבטים הנוגעים לאיכות הסביבה. מהנדס האיגוד אבירם גוטליב פירט כי בשנת 2014 מבצע  האיגוד לראשונה  בדיקות ניטור אחת לרבעון במקום אחת לשנה וזאת בכדי להשיג וודאות גבוהה בנוגע לאיכות האוויר באזור התעשייה ובישובים הסמוכים לו. לאחרונה פורסם דו"ח ביצוע של הרבעון הראשון. הבדיקות ברבעון זה  בוצעו במספר אתרים: ארבעה מהם  באזור התעשייה תפן ובהם בית הספר היסודי בתפן וכן מדידת בישובים סמוכים: ינוח–ג'ת, כסרא-סמיע, וכפר ורדים.  .המדידה בוצעה כניטור פתע ללא תיאום. התוצאות שהתקבלו תקינות ועומדות בתקנות חוק אוויר נקי.  יו"ר האיגוד דוד מלכה: "האיגוד מבצע בדיקות בתחום איכות הסביבה בכל שטח האיגוד על מנת להבטיח שמירה על איכות הסביבה ובמקרה של חריגות אף  להמליץ על נקיטת פעולות למניעת מפגעים".